Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Тежка експлоатация: В Боливия работят дори и петгодишни деца - и то стотици хиляди

04 юли 2022, 21:00 часа • 1907 прочитания

9-годишни момичета продават цигари на чуждестранни туристи пред дискотеките. Това е напълно нормална гледка за Кито, столицата на Еквадор. Невръстни момчета, които чистят обувките на богаташи - най-обикновена част от живота в Богота, столицата на Колумбия. 11-годишни деца разнасят огромни чували с царевица, ориз и боб - обичайно в Перу. Няма държава в Южна Америка, в която да няма работещи деца.

Когато Боливия легализира детския труд

В Боливия обаче детският труд открай време предизвиква обществена дискусия. Защото през 2014 година лявото правителство на Ево Моралес направи нещо безпрецедентно - то легализира детския труд. "Законът беше устроен спрямо условията, в които живеят засегнатите от него деца. Поне той премина през различни консултации", казва правозащитничката Бианка Мендоса.

Законът позволяваше само на деца над 10-годишна възраст да работят - и само ако произхождат от изключително бедни семейства. За такива случаи имаше и минимална надница, казва Мендоса. Освен това децата получаваха и социални облаги, нощният труд беше забранен, както и трудоемката и опасна работа в мини или в производството на захарна тръстика. Присъствието в училище и редовните медицински прегледи също са били задължителни за децата.

Защиници на правата на децата като Мендоса смятат, че законът в Боливия е бил прогресивно решение. Въпреки това Международната трудова организация и Уницеф бяха възмутени. Според тях всеки вариант на детски труд е експлоатация. През 2018 година, под натиск на международната общност, властите в Боливия оттеглиха някои противоречиви пасажи от закона, които нарушаваха правилата на ООН.

"Много от нас вярват, че ако детският труд не се коментира, няма как да има работещи решения. Всички ще живеем в една кристална топка, в която вярваме на собствените си лъжи", казва Мендоса.

800 000 деца в Боливия работят

След отмяната на закона, положението на децата в Боливия не се е подобрило, коментира Мендоса. Точно обратното - броят на децата, на които им се налагаше да работят, беше спаднал от 850 000 на 740 000, а сега отново се е повишил. А покрай пандемията ситуацията се е влошила допълнително. "Деца на по 5 години са по улиците, за да продават захарни изделия, бисквити, ластици за коса и всякакви подобни дреболии", коментира Мендоса.

В миналото това се е случвало най-вече през нощта, защото е имало ограничения, казва тя. "Сега след пандемията децата отново работят много по-често." По официални данни на Уницеф броят на работещите деца в Боливия отново надхвърля 800 000. Спорът за това как държавата да се справи с проблема продължава.

 

Източник: Дойче веле

Георги Петров
Георги Петров Отговорен редактор
Новините днес