Пакет от бюджетни кредити за модернизиране на американската инфраструктура в размер на около 1,2 трилиона долара, предварително съгласуван от президента на САЩ Джо Байдън с група двупартийни сенатори, не премина процедурно гласуване в Сената на САЩ поради съпротивата на републиканците, информира ТАСС. Въпросът за започване на разисквания по законопроекта беше поставен на гласуване.
За да одобрят тази инициатива, най-малко 60 сенатори трябваше да гласуват за нея, но в резултат на това, 49 сенатори гласуваха за преминаване към дебати в Сената, където гласовете между републиканците и демократите бяха разделени поравно, а останалите 51 бяха против. Демократичният лидер на Сената Чък Шумър (от щата Ню Йорк) промени гласа си в последния момент, като също се противопостави на идеята. Както отбелязват американските медии, тази техническа стъпка му позволи отново да постави въпроса на гласуване за кратко време.
Припомняме, че на 24-ти юни президентът на САЩ Джо Байдън, заедно с двупартийна група сенатори, се договориха за пакет от бюджетни кредити на стойност 1,2 трилиона долара за модернизиране на инфраструктурата на страната. В същото време ръководителят на американската администрация възнамерява да търси приемането на отделен план от около 3,5 трилиона долара, който се основава на предварително обявената програма за модернизация на инфраструктурата и развитието на пазара на труда в САЩ.
Според президентар реализирането на визията би било най-голямата инвестиция в работни места след Втората световна война. Основният компонент на плана на демократа е модернизацията на транспортната инфраструктура. Байдън предлага да покрие разходите за изпълнение на плана чрез повишаване на данъците, включително върху корпоративните печалби. Републиканците разкритикуваха плана на президента.