Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

След разговора между Байдън и Путин: Ще има ли деескалация на напрежението около Украйна?

31 декември 2021, 02:00 часа • 5902 прочитания

Американският президент Джо Байдън е уверил руския се колега Владимир Путин, че САЩ не възнамеряват да разполагат офанзивни оръжия в Украйна. Това е станало по време на телефонния разговор между двамата лидери в четвъртък вечерта, заяви пред репортери помощникът на руския президент Юрий Ушаков, цитиран от БГНЕС.

"Разговорът беше много делови и съдържателен, а президентите се договориха да продължат диалога веднага след Нова година", допълни Ушаков след разговора между двамата лидери.

Източник от Белия дом е разкрил, че Байдън е заявил категорично, че САЩ и техните съюзници ще дадат "решителен отговор", ако Русия все пак нахлуе в Украйна, предаде CNN. Според информацията президентът на САЩ е призовал Руската федерация да деескалира ситуацията около Украйна. Байдън е изразил подкрепа за дипломатическите контакти с Русия чрез диалог за стратегическа стабилност в рамките на НАТО и ОССЕ.

Диалогът между Байдън и Путин е продължил около 50 минути. Според Дмитрий той е бил иницииран от руската страна. Двамата държавни глави са планирали да обсъдят въпросите, които бяха повдигнати по време на последната видеоконференция, както и да засегнат темата за гаранциите за сигурност между Русия и САЩ. Целта на разговора е била "да се постигне компромис, като се вземат предвид принципните позиции на всяка от двете страни", обясниха от Кремъл.

Това беше вторият подобен диалог в рамките на малко повече от три седмици. Двамата президенти разговаряха чрез видеовръзка в продължение на около два часа на 7 декември. Тогава Байдън изрази загриженост относно напрежението между Русия и Украйна. От своя страна Путин обърна внимание на неспазването от страна на Киев на споразуменията от Минск и очерта червени линии - разширяването на НАТО на изток и разполагането на нападателни оръжия на украинска територия и в съседните на Русия държави.

Десет дни по-късно Москва публикува проектодоговори със САЩ и споразумение с държавите - членки на НАТО, които включваха, наред с другото, разпоредби за взаимни гаранции за сигурност в Европа, неразполагане на ракети със среден и по-малък обсег в обсега на другата страна и отказ от по-нататъшно разширяване на Северноатлантическия алианс, включително към бившите съветски републики.

На 10 януари ще се проведат преговори със САЩ относно гаранциите за сигурност, на 12 януари - консултации на Русия с НАТО, а за 13 януари е насрочена среща между Москва и ОССЕ.

Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес