Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ще покажат ли САЩ, Китай и Русия ново поколение бомбардировачи през 2021 г.

13 януари 2021, 15:17 часа • 4209 прочитания

През 2020 г. на бойното поле край Кавказ се изявиха дроновете, предлагайки евтина и ефективна алтернатива на страните, чиито възможности да поддържат ВВС са ограничени. Обаче 2021 г. обещава да върне старите звезди на съвременната война – стратегическите бомбардировачи.

Известно е, че трите основни ядрени държави – САЩ, Русия и Китай – разработват ново поколение стратегически бомбардировачи. Това ще позволи страната да бъде защитена в случай на нападение на някой противник. Самолетите могат да се появят още през 2021 г., пише бразилското издание Folha de S. Paulo в публикацията „Nova geração de bombardeiros das potências mundiais começa a chegar em 2021”.

В статията се отбелязва, че трите водещи държави и Индия се стремят да запазят ядрената си триада, като могат да изстрелват ядрени бойни глави от сушата, подводници и самолети. Докато Индия разчита на френските изтребители Mirage 2000, то останалите три страни разчитат на машини собствено производство.

В САЩ това е бомбардировачът B-21 Raider на американската корпорация Northrop Grumman. Той трябва да замени легендарния B-2 Spirit, изпълнен по схемата летящо крило. Работата по новия самолет започва преди 4 години, като стойността на един самолет ще бъде около 600 млн. долара. В САЩ се надяват, че първият полет на B-21 Raider да се състои през следващата 2022 г.

В Русия залагат на ПАК ДА (Перспективен авиационен комплекс за далечна авиация). Неговите изпитания се очаква да започнат още тази година. С разработката се занимава КБ „Туполев”. Предполага се с доза увереност,че той също ще бъде по схемата „летящо крило”. Самолетът ще е дозвуков, с малка електронна забележимост и с висока степен на автономност до 12 хил. км.

„Китайското крило” Xian Н-20 ще премине наземни изпитания през 2021 г. За самолета само преди 2 дни АКТУАЛНО.КОМ направи отделна публикация, затова сега само ще напомним, че той вероятно също ще е дозвуков и по схемата „летящо крило”, ще взема на борда си до 10 т боен товар, включително ядрени ракети с боен радиус 8500 км.

Folha de S. Paulo пише, че докато в трите страни работят над новите стратегически бомбардировачи, те ще използват наличния авиационен парк.

Превод: Ганчо КАМЕНАРСКИ

Ганчо Каменарски
Ганчо Каменарски Отговорен редактор
Новините днес