Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Шест години по-късно: Арести на полицаи и военни в Мексико заради изчезнали десетки студенти

27 септември 2020, 10:22 часа • 3161 прочитания

Президентът на Мексико Андрес Мануел Лопес Обрадор съобщи, че мексиканското правосъдие е разпоредило ареста на членове на федералната полиция и армията заради изчезването на 43-та студенти от Айоцинапа (Гереро) преди шест години. Той добави също, че има заповеди срещу членове на публичното министерство, съобщава Си Ен Ен.

"Издадени са заповеди за арест срещу военните, които ще бъдат изпълнени. Никаква безнаказаност, който е участвал и това бъде доказано, ще бъде съден", предупреди президентът по време на представянето на специален доклад за развитието на разследването, като на срещата присъстваха родители на изчезналите, които от години определят военните като един от вероятно отговорните.

Има десетки заповеди за арест. След доклада на Лопес Обрадор, Алехандро Енцинас, заместник-министър на вътрешните работи и председател на Комисия за истина, създадена по случая, каза пред пресата, че вече се работи за намиране на униформените и всички заподозрени, класифицирани като "интелектуални и материални автори" на престъплението.

Президентът припомни, че по време на предишното управление на Енрике Пеня Нието (2012-2018) беше казано, че ако армията е участвала, институцията трябва да бъде "защитена", за да не бъде засегната. "Аргументирах обратното: ако стане ясно, че военните са участвали, е необходимо да се кажат, знаят и накажат виновните и че вместо да отслаби въоръжените сили, това би ги засилило", заяви той.

Според противоречивата версия на правителството на Пеня Нието, през нощта на 26 септември 2014 г. 43 студенти от Институт за учители в Айоцинапа са били задържани от корумпирани полицаи в Игуала и предадени на картела "Герерос унидос", който ги е убил, а след това е изгорил и изхвърлил останките в река.

Тази история, известна като "историческа истина", беше оповестена публично от членове на семействата и разследвана от Междуамериканската комисия по правата на човека (IACHR) и нейната интердисциплинарна група независими експерти (GIEI), която посочи, че телата не могат да бъдат изгорени на това място. Те настояват от години да се проучи вероятното участие в събитията на два армейски батальона, разположени в района.

Припомняме, че по времето, когато трагедията стана факт, в Мексико имаше големи протести с искане за образование и свобода - ПОДРОБНОСТИ НАУЧЕТЕ ТУК!

Още: "Отвлечените студенти в Мексико са мъртви, обяви прокуратурата"

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес