Светът произвежда над два милиарда тона твърди битови отпадъци всяка година – количество, което може да напълни над 800 000 плувни басейна с Олимпийски размери, съобщава BBC, позовавайки се на ново проучване.
На глава от населението най-големите замърсители са САЩ – американците произвеждат три пъти повече боклуци над средното равнище, включително пластмаса и храна.
Когато става въпрос за рециклирането американците отново заемат челното място – в САЩ се рециклират едва 35 процента от твърдите битови отпадъци.
Германия пък е с най-добри показатели в рециклирането –преработва над 68 процента от боклуците. В проучването, извършено от „Вериск Мапълкрофт“ – компания, която специализира в оценката на глобални рискове за добавени два нови индекса – за генерирането на боклук и за рециклирането, предава БГНЕС.
Експертите са използвали обществено достъпна информация, както и научни изследвания, за да създадат глобална карта за това как държавите се справят с боклука във време, в което светът е изправен пред все по-нарастващата заплаха от пластмасовите отпадъци.
Индексът за генерирането на боклук отчита отпадъците на глава на населението – включително твърдите битови отпадъци, пластмасата, храната и опасните материали.
Твърдите битови отпадъци са боклук, който се събира от местните общини и идва от жилищни, институционални и търговски обекти.
Докато светът произвежда 2,1 милиарда тона от този отпадък всяка година, от него само 16 на сто се рециклира, а 46 процента се изхвърля в открити депа.
Според проучването Китай и Индия сформират 36 процента от общото население на планетата и изхвърлят около 27 на сто от общия брой боклуци.
Американските граждани произвеждат по 773 килограма на глава от населението или около 12 на сто от глобалния боклук. Това надвишава с цели три пъти боклука, изхвърлян от китайците и седем пъти отпадъците, произвеждани в Етиопия.
Няколко европейски държави, включително Холандия, Швейцария, Франция и Германия, също са включени в проучването. Великобритания се нарежда на 14-то място в индекса за генериране на боклук, произвеждайки 482 килограма на глава от населението всяка година.
САЩ обаче заемат водеща позиция – те са единствената държава в света, която произвежда повече боклук, отколкото има способност и въобще рециклира.
„САЩ се провалят именно във връзката между боклуците които изхвърлят и капацитета си да ги рециклират“, твърди Ниал Смит, един от авторите на доклада. Когато става дума за рециклирането в САЩ въпросът опира до политическа воля и инфраструктура.
„Мисля, че от изследването става видно, че инфраструктурата в САЩ всъщност не е изградена така, че да осигурява опция за рециклиране“, посочва Уил Николс, ръководителят на изследователския отдел на „Вериск Мапълкрофт“.
„Много от американските отпадъци – сега, след като не могат да бъдат изпратени в Китай – просто биват изгаряни. Няма инвестиция в инфраструктурата, която може да реши проблема“, се посочва в проучването.
Забраната за внос на отпадъци в Китай, Тайланд, Виетнам и Малайзия промени глобалната динамика. Създаде се и напрежение между правителствата на Филипините и Канада, след като Манила изпрати 69 контейнера с боклуци обратно на Отава.
„Азиатските държави не искат повече да бъдат третирани като огромното сметище на света“, заявява Уил Николс. „Има разрастваща се средна класа, която не е особено доволна с равнищата на замърсяване и Китай – заради политическата си ситуация, предприе и наложи мерки по-бързо от всички останали свои съседи“, допълва той.