Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

САЩ плащат 1 млрд. долара за ново лекарство срещу коронавируса

17 ноември 2021, 14:39 часа • 2241 прочитания

Лекарството, разработено от GSK (GlaxoSmithKline) и Vir Biotechnology, е показало, че намалява риска от хоспитализация или смърт със 79% при пълнолетни с лека до умерена степен на COVID-19 и сега този резултат води до големи сделки, съобщи "Ройтерс". Резултатът е от проучване с 1057 души и е факт след 29 дни наблюдение.

Съединените щати са подписали договори на стойност около 1 млрд. долара за дози от лекарството, уточнява БГНЕС.

Производителите на лекарства заявиха, че с поръчките от САЩ общият брой на дозите, които ще бъдат доставени, ще надхвърли 750 000 в световен мащаб, без да уточняват колко дози от препарата "Сотровимаб" е поръчало правителството на САЩ. Други публични сделки за лекарството обаче включват 10 000 дози за Канада и до 220 000 дози за Европейския съюз. Стойността на тези поръчки не е оповестена.

Доставките за САЩ на препарата с марката "Xevudy" се очакват до 17 декември, а американското правителство ще има и опция да закупи още дози до март 2022 г., заявиха GSK и Vir в съвместното си изявление.

Въпреки че ваксините остават в основата на дългосрочната борба с пандемията от COVID-19, леченията, включително антивирусните лекарства от Merck и Pfizer, предлагат възможности за ограничаване на инфекциите и спасяване на човешки живот

Pfizer вече съобщи, че иска разрешение от САЩ за своето лекарство срещу COVID-19, което при клинични изпитания е намалило с 89% вероятността от хоспитализация или смърт за пълнолетни, изложени на риск от тежко заболяване.

За разлика от пероралните варианти на Merck и Pfizer, "Сотповимаб" се прилага чрез инфузия. Той е моноклонално антитяло. Подобни продукти се предлагат или се разработват от Eli Lilly, Regeneron, AstraZeneca и Celltrion. Миналата седмица GSK и Vir заявиха, че лечението с антитела е показало в проучване, че действа също толкова добре, когато се прилага като инжекция в ръката, когато се прилага чрез стандартна инфузия, което потенциално предлага повече удобство.

Употребата на моноклонални антитела е разрешена за спешна употреба в САЩ през май, за да предотврати влошаването на леки или умерени случаи на COVID-19. Европейският регулаторен орган е дал разрешение за употреба от държавите-членки, въпреки че все още се очаква одобрение за целия ЕС.

Сотровимаб е донесъл на GSK продажби в размер на 175 млн. долара през първите девет месеца на 2021 г. Миналия месец американските власти заявиха, че правителството ще контролира разпространението на на лекарството в САЩ.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес