САЩ нямат планове за изваждане на Куба от списъка на държавите, спонсориращи тероризма, заяви държавният секретар Антъни Блинкен, предаде АФП.
Още: САЩ изпратиха тежки бомби на Израел
Още: Грипът пълни болниците в САЩ - по-тежък ли е от Covid-19?
"Не планираме да ги извадим от списъка", заяви Блинкен в Комисията по външни работи на Камарата на представителите след въпрос на депутат от конкурентната Републиканска партия, предаде БГНЕС. "Ако трябва да има такова преразглеждане, то ще се основава на закона и на критериите в закона, установени от Конгреса", каза Блинкен. "Това е много висока летва", допълни той.
Републиканският предшественик на Блинкен Майк Помпео през януари 2021 г. внезапно върна Куба в списъка на държавните спонсори на тероризма, което сериозно възпрепятства чуждестранните инвестиции, тъй като компаниите рискуват правни последици в Съединените щати.
Този ход сложи край на усилията на тогавашния президент Доналд Тръмп да обърне офертата за нормализиране на отношенията с комунистическия остров и дългогодишен противник, започната от неговия предшественик Барак Обама.
Още: На "миротвореца" Тръмп няма да му е толкова лесно
Още: Кит погълна гребец на каяк: Баща му случайно записа ВИДЕО на страшния момент
Кубинският външен министър Бруно Родригес заяви, че забележките на Блинкен не са изненада. "Секретарят Блинкен потвърждава очевидното: сегашната американска администрация никога не е възнамерявала да отмени несправедливото обявяване на Куба от Тръмп за държавен спонсор на тероризма, защото това не е удобно за престъпната ѝ политика на икономическо задушаване", написа Родригес в Туитър.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Мъск с нов принос за ръста на раждаемостта: Инфлуенсърка обяви, че е родила 13-то му дете
Още: "Делегирал практически безконтролни правомощия": Прокурори заведоха дело срещу Тръмп и Мъск
Президентът Джо Байдън, който беше вицепрезидент на Обама, в по-голямата си част запази политиката на Тръмп спрямо Куба и предприе допълнителни действия след потушаването на редките протести.
При вземането на решението си Помпео не свърза Куба с никакви скорошни терористични действия, но посочи отказа на Хавана да екстрадира лидери на Колумбийската армия за национално освобождение (ELN) на тогавашното дясно правителство в Богота.