САЩ са убедили редица търговци на петрол да съкратят, а в някои случаи дори да спрат бизнеса си с Венецуела.
Още: Американски сенатори: Тръмп повтаря пропагандата на Путин, срамно е (ВИДЕО)
Още: Тръмп прегърна путинизма, нарече Зеленски "диктатор" и "средно успешен комик"
„Проведохме тези разговори с чуждестранни петролни търговци, с чужди правителства … Постигнахме определени успехи. Компаниите ще намалят обема на нефта, който купуват от Венецуела, а в някои случаи направо ще престанат да купуват от този режим“, е обявил специалният американски представител за Венецуела Елиът Ейбрамс на пресконференция в Държавния департамент.
По-рано на 29 март беше съобщено, че руският министър на енергетиката Александър Новак планира да обсъди с венецуелския си колега Мануел Кеведо увеличение на доставките от латиноамериканската република.
Срещата между двамата е планирана за следващата седмица в Москва. По думите на Кеведо страната му е спряла износа на нефт за САЩ (над 400 000 барела) и в момента търси нови пазари.
Още: Републикански сенатор за Путин: Или в затвора, или екзекутиран, не може да му се вярва! (ВИДЕО)
Още: Руски военни самолети са забелязани да летят край бреговете на Аляска (ВИДЕО)
Ден по-рано - на 28 март Вашингтон предупреди чуждестранните компании, че ще налага санкции за нефтени сделки с Венецуела. Американските власти задължиха компаниите, които се занимават с търговия на нефт и нефтопреработка, да прекратят преките, непреките и бартерните сделки с Каракас. В противен случай ще бъдат смятани за нарушители на американските санкции.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Рейтингът на Тръмп у дома пада, американците все по-разтревожени за икономиката
Още: Брутално меле между пропалестински протестиращи и израелци се разрази в Ню Йорк (ВИДЕО)
В края на януари САЩ засилиха натиска срещу закъсалата държава, налагайки санкции на държавната петролна компания PDVSA и блокира нейни активи за 7 млрд. долара.
ООН предупреди, че последните санкции срещу нефтения сектор на Венецуела, наложени от САЩ, ще влошат икономическото положение в страната и допълнително ще засегнат благосъстоянието на жителите ѝ.
След 23 януари, когато на фона на масовите протести в закъсалата държава председателят на парламента Хуан Гуайдо се самопровъзгласи за временен държавен глава и получи подкрепата на САЩ, Канада, редица латиноамерикански страни по-голяма част от европейските държави, Вашингтон започна да оказва натиск върху управляващите в Каракас и въведе санкции срещу страната. ООН и Русия осъдиха тези ограничения. Влошаването на икономическата обстановка в страната може да доведе до хуманитарна катастрофа и е нарушаване на правата на човека.
Още: Австралийски милиардер създаде партия, вдъхновена от Тръмп
Още: Тръмп чисти съдебната система от прокурорите на Байдън
В отговор венецуелският президент Николас Мадуро скъса дипломатически отношения с Вашингтон и обвини САЩ, че се опитват да извършат държавен преврат. Той е подкрепян от Русия, Турция, Куба, Китай, Боливия, Никарагуа, Сирия.