Съединените щати прекратиха преференциалния режим за търговия с Турция, който позволяваше някои стоки от югоизточната ни съседка да влизат в Америка без мито, предаде БГНЕС по информация на Reuters.
Едновременно с това, Вашингтон намали митата на стомана от Турция от 50 на 25%.
Ходът на Тръмп свали курса на турската лира и задълбочи икономическите затруднения на Анкара.
Програмата за преференциални условия на търговия е най-мащабната и най-старата американска програма от този вид. Тя има за цел да помогне на развиващите се страни, като премахне митата върху хиляди продукти, които те могат да внесат в САЩ. В програмата участват около 120 държави, сред които беше и Турция. Около 17,7 процента от целия турски внос в САЩ минаваше през тази програма. Общата му стойност е 1.66 милиарда долара.
Белият дом обяви, че e преценил, че Турция не отговаря на условията на програмата за преференциален режим на търговия, която фаворизира по-слабо развитите държави.
Изваждането на Турция от списъка влиза в сила от днес (17 май). Промяната на статута на Турция дойде, след като миналия август Вашингтон и Анкара се оказаха от двете страни на дипломатически скандал. През март експертите бяха готови с оценката си, която казваше, е Турция е по-развита икономически от изискванията на програмата.
Въпреки оценката, Турция се надяваше, че Вашингтон няма да я извади от програмата, като президента Реджеп Ердоган изтъкна, че това би попречило да се постигна целта от търговски сделки на стойност 75 милиарда долара между САЩ и Турция, която обяви президентът на САЩ Доналд Тръмп.
По време на напрежението през 2018 г. Съединените щати наложиха мита върху турските стомана и алуминий, като част от натиска за освобождаването на проповедника Андрю Брънсън от турски затвор.