Американската организация с нестопанска цел Environmental Working Group (EWG) е идентифицирала най-малко 56 нови замърсителя в питейната вода, използвана от десетки милиони домакинства във всички 50 щата и окръг Колумбия.
Още: САЩ изпратиха тежки бомби на Израел
Още: Грипът пълни болниците в САЩ - по-тежък ли е от Covid-19?
В най-новия си анализ на чешмяната вода EWG установи, че замърсителите включват опасни вещества, свързани с множество здравословни проблеми, като рак, репродуктивни смущения, чернодробни заболявания и много други. Сред другите вещества, идентифицирани от EWG, са пестициди, странични продукти от дезинфекция на водата и радиоактивни материали.
Анализът на групата разкрива, че увеличаването на замърсителите е отчасти свързано с новоидентифицираните токсични пер- и полифлуороалкилни вещества (PFAS), така наречените "вечни химикали", които се използват широко в десетки отрасли и за които се смята, че замърсяват питейната вода.
"За твърде много американци завъртането на крановете за чаша вода е като да си налеят коктейл от химикали. Оловото, арсенът…, PFAS и много други вещества често се откриват в питейната вода в потенциално опасни нива, особено в общностите с ниски доходи и с недостатъчно обслужване", се казва в анализа.
Още: На "миротвореца" Тръмп няма да му е толкова лесно
Още: Кит погълна гребец на каяк: Баща му случайно записа ВИДЕО на страшния момент
Научният анализатор на EWG Сидни Еванс подчерта, че "много хора не осъзнават, че в чешмяната вода, която пият, има замърсители".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Мъск с нов принос за ръста на раждаемостта: Инфлуенсърка обяви, че е родила 13-то му дете
Още: "Делегирал практически безконтролни правомощия": Прокурори заведоха дело срещу Тръмп и Мъск
"При много от замърсителите има доста голямо разминаване между това, което е законно, и това, което е безопасно", добави Еванс.
Анализаторът беше подкрепен от старшия учен на EWG Таша Стойбер, която изрази съжаление, че регулаторните органи и комуналните дружества не успяват да наблюдават правилно водоснабдяването в САЩ.
"Това говори за факта, че не разполагаме с достатъчно силни регулации за защита на питейната вода, а процесът на регулиране е твърде бавен. Тестваме за неща, които вече са в питейната ни вода постфактум и не сме наясно за новите химикали", подчерта тя. Известната американска защитничка на потребителите и активистка за опазване на околната среда Ерин Брокович отиде още по-далеч, като призова правителството на САЩ "да се събуди и да разбере, че чистата вода е човешко право, независимо от расата, доходите или политиката".
Още: Тръмп: Европейците губят свободата си на словото (ВИДЕО)
Още: Бразилският президент Лула заплаши с реципрочност в спора за митата на САЩ върху стоманата
"Постигането на истинско равноправие в областта на водата означава всеки, абсолютно всеки един човек в тази страна да получи достъп до безопасна чешмяна вода на достъпни цени, на която може да се довери, че няма да отрови него и близките му", посочи тя.
Базираната в Илинойс Асоциация за качество на водата похвали усилията на Environmental Working Group да публикува новата си база данни за чешмяната вода, като подчерта, че "за потребителите е важно да знаят какво има в питейната им вода".