Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Разобличителката на Facebook се страхува за живота си

04 ноември 2021, 11:21 часа • 2646 прочитания

Франсис Хоугън, бившaта служителка на американската корпорация Facebook, преименувана на Meta от 28 октомври, изрази опасения за собствената си безопасност, след като предаде материали, свързани с дейността на компанията. Днес тя заяви това пред информационната агенция DPA.

"Най-големият ми страх по-скоро не е от Facebook. Факт е, че има много хора, които се възползват от начина, по който функционира системата днес", казва Хоугън. Тя обаче изрази загриженост, че тези хора могат да разпространят слухове за нея, които да радикализират някого. "Мисля, че има вероятност някой да повярва в конспиративни теории за мен и да ме нарани", допълни тя.

По думите ѝ в Twitter вече има негативни коментари за нея. Хоугън се тревожи и за семейството си.

Освен това бившата служителка изрази загриженост относно плановете на основателя на корпорацията Марк Зукърбърг да разработи избраната от компанията концепция за "метавселена", която ще съчетава не само софтуер, но и устройства за добавена реалност.

"Лично мен ме плаши мисълта, че ще вкараме още микрофони и сензори от Facebook в домовете и офисите си и ще им позволим да ни шпионират, без да знаем как използват данните", заключи Хоугън.

През последните седмици Facebook преживя труден период. През септември „Уолстрийт Джърнал“ публикува поредица от статии за злонамерени практики в компанията и нейните услуги. Източникът на материала за статиите са вътрешни документи, които Хоугън предостави на репортер на вестника.

Сред тях е и фактът, че социалните мрежи на компанията популяризират съдържание, което е потенциално опасно за здравето на потребителите, но предизвиква техния интерес (например момичета, които вече страдат от анорексия, са насърчавани да се запишат в групи, обсъждащи отслабването). Радикално и дори екстремистко съдържание е било популяризирано или не е било филтрирано, за да привлече вниманието.

На 25 октомври консорциум от американски издания излезе със собствено изобличение. Източникът отново са вътрешни документи, получени от журналисти. Установено беше, че компанията не е извършвала достатъчно филтриране на съдържанието извън САЩ, което е довело до използването на нейните социални медии за подбуждане на омраза и ксенофобия, например в Етиопия и Индия. След президентските избори през 2020 г. мониторингът в САЩ също е значително отслабен.

Основателят на корпорацията твърди, че всички обвинения срещу нея са клеветнически. Понякога компанията наистина е трябвало да взема трудни решения по отношение на съдържанието, признава Зукърбърг, но никога не е поставяла печалбата пред здравето на своите потребители.

Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес