Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Проблеми за Чили - образователни и с Боливия

25 май 2016, 07:50 часа • 3031 прочитания

Чилийски граждани шпионират в Боливия под прикритието на журналисти и работят за дестабилизиране на ситуацията в страната. Това заяви боливийският президент Ево Моралес, предаде БГНЕС.

"Чилийците са изпратили хора под прикритието на журналисти в Ла Пас, за да ни шпионират и да открият начин как да отстлабят Ево", казва Моралес, цитиран от държавната агенция ABI. Според Моралес, изпратените шпиони искат по-специално "да подкопаят икономиката на Боливия."

Тези обвинения бяха отправени на фона на новия териториален спор между двете страни. През март Моралес заяви, че Сантяго трябва да плати на Ла Пас за използването на водите на река Силала, тъй като тя тръгва от Боливия и минава на територията на Чили по изкуствени канали. Чилийските власти казват, че реката е международна и не са длъжни да плащат нищо.

Сега Ла Пас се опитва да постигне в Международния съд в Хага връщане на излаза си на море, загубен в резултат на Тихоокеанската война (1879-1884). През септември съдът отхвърли искането на Чили за прекратяване на делото за териториалния спор с Боливия.

Междувременно около 20 студенти нахлуха в президентския дворец в чилийската столица Сантяго, за да протестират срещу образователната политика на правителството. Студентите преминаха през главния вход на официалната резиденция на президента на Чили - двореца Ла Монеда, като туристи, с оранжеви бейзболни шапки и раници. След това се отправиха към вътрешния двор и издигнаха плакат с надпис "Внимание! Днес започва настъпление". Охраната на двореца се опита да изтласка протестиращите от двореца, мнозина се съпротивляваха.

"Днес, ние, чилийски студенти, нахлухме в Ла Монеда, за да кажем на президента и правителството на Чили, че те са се провалили", заяви представител на Конфедерацията на чилийските студенти (Confech).

Асошиейтед прес съобщи, че в протестната акция са участвали десетки студенти, като 19 души са били арестувани, а останалите успели да избягат.

През декември миналата година парламентът на Чили, след продължителни обсъждания, прие закон за безплатно висше образование. Новата норма обаче бе въведена едва тази учебна година, която в Чили започва през март. По данни на Федерацията на студентите от Чилийския университет, достъпът до безплатно образование са получили само 14 на сто от студентите.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес