Управителният съвет на Международния валутен фонд (МВФ) се събира днес, за да обсъди дали управляващият директор на организацията Кристалина Георгиева ще успее да запази поста си след скандала около одиторския доклад на американската компания WilmerHale за доклада на Световната банка (СБ) „Doing Business” през 2018 г., съобщи Политико.
Докладът, публикуван през септември, съдържа критики към Кристалина Георгиева, която през 2018 г. беше изпълнителен директор на СБ.
Изданието цитира и представител на Министерството на финансите на САЩ, който беше попитан дали администрацията на Вашингтон ще поиска оставката на Георгиева. "Управителния съвет на МВФ в момента разследва, а министерството на финансите настоява за задълбочено и честно излагане на всички факти", каза Александра Ламан от американското финансово министерство. "Нашата основна отговорност е да поддържаме почтеността на международните финансови институции", допълни тя.
Както отбелязва новинарският портал Axios, администрацията на САЩ "публично пази дистанция" от Георгиева преди заседанието на съвета на МВФ днес. Според портала оставката на управляващия директор на фонда ще бъде "поредното политическо главоболие" за американския президент Джо Байдън и ще отслаби организацията.
Георгиева се срещна с членове на борда тази седмица за няколко часа и заяви, че одиторите от WilmerHale са тълкували погрешно действията й като главен изпълнителен директор на СБ. Тя отбеляза, че някои от думите й са извадени от контекста и одиторите, с които членовете на борда също се срещнаха, не са й дали възможност да провери точността на записаните изявления. Георгиева отхвърли и констатациите на одиторите, че тя и други високопоставени служители на СБ са притискали служители на банката да променят данни в полза на Китай.
На свой ред адвокатът на Георгиева публикува писмо, в което помоли членовете на борда да вземат предвид "фундаменталните процедурни и съществени грешки" в одиторския доклад.
Според агенция Ройтерс управителния съвет на Фонда иска да завърши процеса по разглеждане на обвиненията срещу Георгиева преди годишната есенна сесия на ръководните органи на МВФ и Световната банка, която започва следващата седмица. Американските медии подчертават, че е малко вероятно членовете на борда да настояват за оставката на Георгиева преди есенната сесия.