Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Пасивността на ЕЦБ свали еврото до 20-месечно дъно

07 март 2019, 21:00 часа • 1456 прочитания

Еврото падна до най-ниското си равнище спрямо долара от юни 2017 г., след като управителят на Европейската централна банка Марио Драги понижи перспективите за икономиката на региона и обеща още евтини заеми, в същото време американската валута се издигна до най-високото си ниво за тази година, съобщава Bloomberg.

Решението на ЕЦБ за нови парични стимули идва ден след като централната банка на Канада намали очакванията си за затягане на паричната политика, а Драги е част от нарастващата група от централни банкери по света, които се насочват към по-облекчена монетарна политика.

Федералният резерв също забави темпото на вдигане на лихвите, но доходността на облигациите в САЩ остава по-висока, отколкото на други развити пазари, запазвайки привлекателността на долара.

Еврото поевтиня с 0.9% до 1.1206, което е най-слабото ниво от юни 2017 г. Американската валута се повиши спрямо повечето от валутите на най-развитите икономики, а доларовият индекс на Bloomberg покачи с 0.5% до най-високото си ниво от декември.

"Търговците ще гледат на това като подкрепа за долара, тъй като все още се смята за централните банки извън САЩ, че са в режим на облекчаване или са устойчиви на затягане на паричната политика. Най-високодоходната валута в Г-10 има естествено предимство. Сега това се отнася за долара", казва Шахаб Джалинос, глобален ръководител на стратегията за валутна търговия в Credit Suisse Group.

Тъй като пазарната волатилност все още е сравнително ниска, доларът се оказа един от предпочитаните дестинации за инвеститорите, които извършват сделки за пренос, които включват заеми във валута с по-ниска доходност и прехвърлянето на тези средства на пазар, където има по-високи печалби.

От друга страна, еврото се възприема от мнозина като добър източник на финансиране за тези видове сделки и стимулиращите действия на ЕЦБ биха могли да осигурят постоянна подкрепа за тази динамика.

Доходността на 10-годишните американски облигации е около 2,65% в четвъртък, в сравнение с 1.78% за подобен канадски дълг и едва 0.07% за германски държавни облигации от същия вид.

Намаляването на европейските икономически прогнози идва на фона на забавяне на глобалния растеж. ОИСР намали очакванията си за глобалния растеж, Китай понижи целта си за икономическа експанзия, а растежът на БВП в Австралия разочарова.

Драги обяви, че икономиката на еврозоната ще се разшири само с 1.1% през тази година, което е спад от 0.6 процентни пункта спрямо прогнозата, дадена само преди 3 месеца. Пакет от помощ от нови заеми за банките за по-дълго време залог при рекордно ниски лихви има за цел да разшири съществуващите стимули на институцията, казва управителят на ЕЦБ.

Междувременно икономиката на САЩ запазва страхотната си форма, като трудовият пазар остава силен, а растежът на заплатите се очаква да се ускори. Това е и основната причина за върховата форма на долара, който ще остане стабилен.

Илия Лазаров
Илия Лазаров Отговорен редактор
Новините днес