Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

ООН изрази безпокойство от закона за "ЛГБТИ пропагандата"

16 август 2024, 19:15 часа • 3337 прочитания

Дълбоко сме обезпокоени от подписването на законовата поправка в България, с която се забранява обсъждането на сексуалната ориентация и половата идентичност в училищата, и призоваваме законът да бъде преразгледан в съответствие с международните задължения на страната в областта на правата на човека, се казва в изявление от днес на говорителя на Върховния комисариат на ООН по правата на човека Лиз Тросел.

По думите на Тросел новата поправка, приета в момент, когато 82% от представителите на ЛГБТ общността в България съобщават, че са били подложени на тормоз в училище, единствено ще задълбочи случаите на нарушения на човешките права срещу хората от ЛГБТ общността, както и сплашването и тормоза в училищата. Тя добавя, че законовата промяна напълно противоречи на гаранциите, записани в българската конституция, както и на ангажиментите, поети чрез международни договори за човешките права, да бъде гарантирано равенство, защита от дискриминация и свобода на изразяване.

Още: ООН обяви окупацията на палестинска територия за незаконна, Нетаняху реагира остро

Според Тросел е изключително важно българските власти да предприемат спешни мерки за предотвратяване и борба с насилието, дискриминацията и тормоза, особено тези, насочени срещу младежи от ЛГБТ общността и в рамките на образователната система.

БТА припомня, че забрана за пропаганда, популяризиране или подстрекаване по какъвто и да е начин – пряко или косвено, в системата на образованието на идеи и възгледи, свързани с нетрадиционна сексуална ориентация и/или определяне на полова идентичност, различна от биологичната, бе приета от парламента на 7 август. Това се случи с гласувани на две четения в едно заседание промени в Закона за предучилищното и училищното образование, внесени от парламентарната група на партия "Възраждане". Дебатите продължиха около четири часа.

Още: Радев подписа спорния закон срещу ЛГБТ пропагандата

"Нетрадиционна сексуална ориентация" са различни от общоприетите и заложените в българската правна традиция схващания за емоционално, романтично, сексуално, чувствено привличане на лица от противоположни полове", записа Народното събрание. Текста подкрепиха 135-ма депутати, против бяха 57, а осем се въздържаха.

След решението на парламента граждани се събираха на протести пред сградата на Народното събрание в столицата.

Комисарят на Съвета на Европа по правата на човека Майкъл О'Флеърти заяви на 12 август, че е "дълбоко обезпокоен" от приетия миналата седмица от българския парламент закон срещу ЛГБТ+ "пропагандата" в училищата и призова президента Румен Радев да не го подписва, предаде Франс прес.

Евелина Гечева
Евелина Гечева Отговорен редактор
Новините днес