ООН отправи призив за близо 29 милиарда долара, необходими за хуманитарни помощи, тъй като изменението на климата и все по-продължителните конфликти предизвикват спешна необходимост от помощ за десетки милиони хора, предаде AFP, цитирана от БНР.
Глобалният хуманитарен преглед (ГХП) на световната организация изчисли, че 168 милиона души по света ще се нуждаят от някаква форма на спешна помощ през 2020 г., включително храна, подслон и здравеопазване.
Това число бележи "рекорд в съвременната ера", заяви пред репортери Марк Лоукок, координатор на ООН за спешни случаи, като поясни, че има предвид периода след Втората световна война.
Нуждите продължават да нарастват отчасти защото "конфликтите стават все по-продължителни и интензивни", каза Лоукок.
"Воюващите страни показват тотално пренебрегване на хуманитарното право", в резултат на което цивилните граждани, попаднали в конфликт, са все по-склонни да бъдат разселени или травмирани психологически, каза той и добави, че броят на нападенията срещу училища и здравни заведения продължава да нараства.
В допълнение, изменението на климата отприщи по-екстремни метеорологични събития, по-специално суша и наводнения, които предизвикват хуманитарни извънредни ситуации, каза той.
"Бруталната истина е, че 2020 г. ще бъде трудна за милиони хора", каза Лоукок.
От 168 милиона души, които се очаква следващата година да се нуждаят от помощ, призивът на ООН за 28,8 милиарда долара има предвид осигуряване на елементарна помощ за 109 милиона, които ще са най-нуждаещи се и на които агенциите на ООН са в състояние да помогнат.
ООН търси повече от 3 милиарда долара за справяне с хуманитарните кризи в Йемен и Сирия, най-нуждаещите се страни.
Венецуела е страната, в която нуждите са се увеличили най-много през последната година.
ООН потърси близо 740 милиона долара за регионален отговор на кризата във Венецуела за 2019 г., но с опустошителната икономическа и политическа криза на страната се засили, тази цифра нарасна до 1,35 милиарда долара.