Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Глобално преструктуриране: Какво да очакват НАТО, Украйна, Израел, Китай и ЕС със завръщането на Тръмп в Белия дом?

09 ноември 2024, 13:30 часа • 4701 прочитания

Едни от най-непредсказуемите избори в историята на САЩ приключиха, победата на кандидата на републиканците Доналд Тръмп бе убедителна. Въпреки многобройните скандали, криминалните дела и дори опита за убийство на 20 януари 2025 г. Тръмп се завръща в Овалния кабинет. Какво ще донесе победата му за политическите играчи по света, как ще се промени международната политика през следващите четири години и ще има ли ново глобално преструктуриране?

Тръмп и НАТО

Скептицизмът на Тръмп по отношение на НАТО е добре известен още от първия му мандат. Още тогава той обвини европейските страни, че не отделят досстатъчно средства за отбрана. Вероятно и сега 47-ят президент на САЩ ще настоява за по-големи разходи (макар да е факт, че летвата от 2% от БВП, поставена от Тръмп, вече е вдигната още по-високо като целта на европейските страни е тя да достигне 3%, а по-нататък и 4% от БВП). Оттеглянето на САЩ от НАТО обаче изглежда малко вероятно - това би унищожило Алианса, а с него и американското влияние върху сигурността в Европа. Най-вероятно Тръмп ще засили натиска върху европейците и ще намали американското участие в мисии, но не бива да се очаква пълен разрив. Съществуват и опасения, че членките, които не могат да платят повишените разходи за отбрана, могат да загубят достъп до член 5 от устава на НАТО за колективната сигурност.

Още: Кулеба: Победата на Тръмп. 5 урока за европейците

Така или иначе сигурността на европейците няма да е приоритет за Тръмп: той ще я прехвърли върху плещите на самите европейци. Това има и добри, и лоши страни. От една страна е крайно време Европа да се отдалечи от военния чадър на САЩ и да развие собствената си военна индустрия. От друга страна, ще е сериозен тест за ЕС, а Русия със сигурност ще се опита да се възползва максимално от това.

Тръмп и Украйна

Тръмп многократно е заявявал, че възнамерява да преразгледа финансовата помощ за Киев, както и обеща да спре войната за 24 часа (без да уточнява как смята да го направи).

Той вероятно ще се опита да привлече Украйна и Русия на масата за преговори и да им предложи нещо, което нито една от страните не може да нарече победа или поражение. Ако те откажат, Тръмп може да използва натиск, като заплаши да спре военната подкрепа за Украйна или, обратно, да я увеличи, ако Кремъл не е съгласен. В същото време номинираният от него кандидат за вицепрезидент Джей Ди Ванс твърди, че мирният план на републиканската администрация предполага извънблоков статут на Украйна, запазване на контрола на Русия върху окупираните територии и създаването на "сива зона" покрай фронтовата линия.

Още: Добри новини за Украйна: Егото на Тръмп няма да му позволи да сключи лоша сделка с Путин

Дали такъв сценарий ще се счита за край на войната? Формално да, но реално ще бъде само временно замразяване. И по-нататъшният ход на войната ще зависи от това как всяка страна в конфликта ще се възползва от тази пауза. Това е рискована стратегия, тъй като нито Руската федерация, нито Украйна вероятно ще отстъпят под натиск.

По време на първия си мандат Тръмп вече предприе строги мерки срещу Русия - санкции и експулсиране на дипломати. Така че Кремъл очевидно не трябва да се надява, че сега политиката на САЩ спрямо Русия ще се промени радикално.

Тръмп и ЕС

Отношенията между САЩ и ЕС може да се влошат. Новият президент на Съединените щати е огорчен, че европейските страни блокират американските стоки, като същевременно продължават да доставят своите продукти в САЩ. В отговор на това той обеща да наложи огромни мита върху европейските стоки (размерът им може да бъде 100-200%), ако ситуацията не се промени. Това ще увеличи търговското напрежение, но също така ще тласне ЕС към търсене на нови пазари и развитие на местното производство.

Още: Макрон: Готови ли сме да защитаваме интересите на европейците или ще продължим да разчитаме на САЩ?

Тръмп и Китай

Като един от най-антикитайските президенти Тръмп вероятно ще затегне икономическите мерки срещу Пекин с допълнителни мита и икономически ограничения за китайските компании. Отношенията с Китай ще останат напрегнати, но вероятността от военен конфликт между двете държави заради Тайван е малка. Едва ли Китай ще си позволи да започне операция за поглъщане на Тайван докато Тръмп е президент, тъй като разбира, че Тръмп може да отговори остро, а това би довело до сериозни рискове и за двете страни. Така че Пекин вероятно ще възприеме изчаквателен подход, надявайки се на облекчаване на политиката в бъдеще.

Още: Макрон: С идването на Тръмп Европа не трябва повече да е тревопасно животно, иначе хищниците ще ни разкъсат

Тръмп и Израел

Израел има основания да ликува, защото, за разлика от Украйна, Тръмп ще предостави на еврейската държава всякаква помощ, от която се нуждае. Той е един от най-големите поддръжници на Израел сред американските длъжностни лица и в същото време личен враг на иранското правителство.

Той вече каза, че след завръщането си в Белия дом ще продължи да подкрепя Израел и възнамерява да постигне край на конфликта. Тръмп също така обеща да попречи на Иран да се сдобие с ядрени оръжия, но изрази готовност за преговори и дори евентуално установяване на дипломатически отношения между Израел и Иран. "Трябва да сключим сделка, защото последствията са неприемливи", каза той.

Още: Нетаняху поздрави Тръмп: Скъпи Доналд, това е нова ера в големия съюз между Израел и САЩ

И докато Израел ще стане по-решителен в действията си с идването на власт на Тръмп, то за Иран това ще е голям проблем. Противно на Байдън, Тръмп няма да сдържа Израел, а напротив, ще го подкрепи във всяка военна операция. Затова може би именно сега ескалацията в Близкия изток ще достигне своя нов връх.

Материалът е по статия на NEXTA.tv

Елена Страхилова
Елена Страхилова Отговорен редактор
Новините днес