Вестник „Ню Йорк Таймс“ в редакционна статия разглежда заплахата, която според изданието представляват за западния свят киберизнудвачите, за които се твърди, че се ползват с протекциите на властите на Русия, Китай, Иран и други страни.
Изданиято припомня последните най-известни случаи на кибератаки с използване на пиратски софтуер срещу американски фирми - компанията Colonial Pipelines, концерна JBS и други - и заявява, че борбата срещу това ново зло трябва да започне с Русия, тъй като хакерите според доклада на американските специални служби, основно са базирани именно там.
"Според експерти повечето от тези кибератаки идват от Русия. Други трима сериозни играчи са Китай, Иран и Северна Корея. Очевидната обща черта е, че всички те са крадци, а службите за сигурност, без съмнение, знаят отлично кои са тези хакери и могат да ги изловят за една минута. Следователно се предполага, че тези престъпници са под протекция - или за подкупи, които, предвид доходите от киберизнудването, могат да бъдат много щедри, или заради работа за властите, или и за двете“, пише вестникът.
„Ню Йорк Таймс“ допълва още, позовавайки се на експерти, че програмата за изнудване, свързвана с руската група хакери REvil, е написана така, че да не засяга компютри, където езикът по подразбиране е руски, украински, беларуски, таджикски, арменски, грузински, казахски, киргизски, туркменски, узбекски, татарски или румънски.
Според „Ню Йорк Таймс“ и цитираните от вестника експерти руските власти разглеждат киберизнудването като една от картите в геополитическите игри със Съединените щати и Запада, но новият президент на САЩ Джо Байдън е настроен твърдо и се опитва да убеди Москва да спре хакерската дейност, в противен случай е готов да въведе нови санкции.
Групата REvil, както отбелязва вестникът, изчезна от киберпространството след поредната атака и последвалото обаждане от Байдън до Путин. Не е известно обаче дали са били принудени да направят това, или самата група се е „потопила“.