Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ноам Чомски: Сноудън е герой, на Вашингтон не му пука за тероризма

05 март 2015, 12:00 часа • 31015 прочитания

Едуард Сноудън трябва да се върне в САЩ и да бъде посрещнат като герой, а не да бъде заплашван от съд. За съд са тези, които той изобличи пред широката общественост, коментира известният политически активист и лингвист Ноам Чомски, цитиран от Democracy Now.

Чомски е един от първите американски интелектуалци, който се противопоставя на войната във Виетнам в есето си „Отговорността на интелектуалците”. И е категоричен, че масовото следене на комуникации от АНС не само не е спомогнало за успехи в борбата с тероризма, ами дори е задълбочило проблема – особено чрез използването на дронове за удари срещу терористични клетки.

Сноудън трябва да бъде поздравен като човек, изпълнил гражданския си дълг. Той информира всички американски граждани какво прави правителството им срещу тях. Това би го сторил само човек, който е наистина патриот, а не популист. Затова не само трябва да му бъде позволено да се върне в САЩ, ами и да бъде посрещнат с почести. Правителството трябва да се изправи на съд, не той, категоричен е Чомски.

Прочутият анализатор добавя следното: „Спомняте ли се, че когато наяве излязоха разкритията на Сноудън, моменталната реакция на най-високо държавно ниво беше, че програмите на АНС за подслушване са спрели 54 терористични акта (бел. ред. – думи на ген. Кийт Александър, директор на АНС). След това, когато медиите започнаха да натискат, броят падна до 12. И накрая остана само един – човек, който пратил 8500 долара до Сомалия. Това е то приносът в борбата с тероризма на програмата за подслушване на АНС. Нейната цел не е да спре тероризма. Нейната цел е да контролира гражданите. Трябва да сте много внимателни със силовите служби – те нямат причина да ви казват истината. Трябва да си зададете въпроса „Каква е истината?”.

Според Чомски същото важи за програмата за удари с дронове по терористични цели. Това е програма за убийства и терор в глобален мащаб. Тя генерира тероризъм и „на високото ниво” са напълно наясно с това, убеден е философът.

Атаките с дронове са насочени към хора, които са заподозрени, че някой ден ще се опитат да ни ударят – може би. Представете си сега същото да прави Иран на американска територия или в Израел – сигурно има много такива хора. Ще го приемем ли за легитимно? Говорим за това, че американците имаме правото да избиваме хора, които считаме за бъдеща заплаха за нас. Как гледа светът на това? Преди „Ал Кайда” и талибаните бяха само в Афганистан, територии на Пакистан, а сега са навсякъде – Западна Африка, Югоизточна Азия и тероризмът се разраства. Не мисля, че САЩ го генерира съзнателно, но просто не ни пука, завършва Чомски.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес