Долната камара на Конгреса – Камарата на представителите, одобри законопроект на стойност 14,3 млрд. долара за военна помощ на Израел заради войната с "Хамас", съобщи CNN.
Парите идват от федералните данъчни служби, което предизвика много критики към предложението, чийто двигател е новият председател на камарата Майк Джонсън, отявлен съюзник на експрезидента на САЩ Доналд Тръмп. Основната критика – как се вземат пари от данъчни постъпления и се очаква да се държи "приличен" дефицит, след като всяка финансова година има разправии между демократите и републиканците за тавана на американския дълг и точно републиканците защитават тезата, че имало раздути харчове. Защото съгласно приетото предложение, федералните данъчни служби (IRS) влизат в дефицит от 26,8 млрд. долара за следващите 10 години.
Предложението беше гласувано с 226 на 196 гласа. Двама републиканци се противопоставиха, а 12 демократи го подкрепиха.
Още: Републиканци настояват Джо Байдън да изпрати на Украйна далекобойни ракети ATACMS
Съпротива
Срещу законопроекта вече се изказа лидерът на мнозинството в Сената Чък Шумър, който заяви, че горната камара на Конгреса няма да го приеме. Нещо повече – тази седмица се изясни, че дори това да се случи, американският президент Джо Байдън ще наложи вето. В Сената подкрепа набира вариантът за пакет за обща военна помощ за Израел и Украйна, който да е на обща стойност 106 млрд. долара. А Шумър изрично обяви като "горчива шега" как федералните данъчни служби се натоварват, което ще се мултиплицира в "милиарди и милиарди" дефицит за години напред.
Същевременно Джонсън подкрепя пакет на Украйна, но заедно с по-строги гаранции за граничната сигурност на САЩ.
На 17 ноември изтича временното споразумение за тавана на американския дълг между демократи и републиканци – ако дотогава няма разбирателство, американското правителство отново ще бъде принудено да спре работа (без най-важните елементи).
Още: Байдън готов на вето върху помощта за Израел, ако няма за Украйна