Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Министър на Тръмп се захваща с износа на леко стрелково оръжие

04 февруари 2025, 06:30 часа • 511 прочитания

Номинираният от президента на САЩ Доналд Тръмп за министър на търговията на САЩ Хауард Лътник заяви, че ще преразгледа въведените от правителството на бившия президент Джо Байдън през 2024 г. ограничения за износ на леко стрелково оръжие, предаде Ройтерс, цитирани от БТА. Лътник посочи в писмен коментар, че ако бъде одобрен, „ще гарантира, че министерството ще преразгледа тази политика и ще предприеме съответните действия“. Това изявление идва в отговор на критиката на сенатор Ерик Шмит, който посочи, че въпросната политика е „струвала на американските производители и износители стотици милиони долари загуби годишно“.

Още: Шолц разкритикува предложението на Тръмп за природни ресурси срещу помощ за Украйна

Байдън се е мотал с оръжието за Украйна чак докато Тръмп спечели изборите

Още: Сенатът на САЩ даде зелена светлина за новия енергиен министър на Тръмп

Само половината от обещаната военна помощ на САЩ за Украйна в последната година на мандата на Джо Байдън като американски президент е била доставена. Това сочи разследващ материал на Reuters, в който се набляга на следното - доставките на американско оръжие са тръгнали както трябва след като през ноември Доналд Тръмп победи вицепрезидента на Байдън и кандидат на демократите за държавен глава на САЩ Камала Харис.

Специално в материала е отбелязано, че когато в отчетите пише "доставено" за дадено оръжие или артикул, това значи нещо различно според това за кой род войски в американската армия се отнася. Пример - източници на Reuters (агенцията твърди, че е говорила с над 40 източници) заявиха, че до началото на декември 2024 година Украйна е получила само 30% от обещаната бронирана техника и само 50% от общо обещаното, което идва директно от американските военни резерви т.е. не трябва да се произвежда тепърва.

Изрично е уточнено - чак след победата на Тръмп, американските оръжейни доставки за Украйна са доближили нивото от средата на 2023 година, когато Въоръжените сили на Украйна (ВСУ) за последно държаха инициативата в бойните действия. Месечно това значи по 1,1 млрд. долара - а преди септември, 2024 година, американската военна помощ за Украйна е била малко над 550 млн. долара месечно т.е. тройно по-малко.

За момента администрацията на Доналд Тръмп не казва, че спира с военната помощ - пратеникът на Тръмп за мир в Украйна Кийт Келог е лаконичен: "Ще използваме всичко, което помага за решителна позиция за постигане на мир". Келог също критикува Байдън за оръжието за Украйна: "Не пращаше колкото трябва и когато трябва". А Reuters уточнява, че данните за пратките са страшно объркани и не може ясно да се проследи процесът по изпращане на нещо.

Още: Доналд Тръмп няма да помилва Едуард Сноудън 

Олександра Устинова, украински депутат и съветник на украинския министър на отбраната Рустем Умеров, е категорична: "Всеки път, когато молехме за нещо, то идваше 6-9 месеца по-късно". Украинците дори са казвали, че приемат доставки на оръжие и техника на части, ако това ще ускори процесът на получаване. През следващите години предстои доставка на американско оръжие и военна техника за Украйна за 30 млрд. долара - това идва по подписани с производители в САЩ договори и тепърва се изработва.

Още: Тръмп отлага и митата срещу Канада

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антон Иванов
Антон Иванов Отговорен редактор
Новините днес