Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Милиарди в плюс за икономиката на САЩ от американските оръжия за Украйна

10 ноември 2024, 11:45 часа • 4615 прочитания

Над 46 млрд. долара от оказаната досега американска военна помощ на Украйна от малко над 64 млрд. долара (официална справка към 21 октомври, 2024 година) всъщност се връщат в американската икономика. Става въпрос за рамки и пакети, които се изготвят и одобряват от президентската администрация на САЩ и Конгреса. Това показва нова карта, изготвена от анализатора Колби Бадвар.

Реално картата показва, че почти няма американски щат, който да не печели милиарди от войната в Украйна – изключения са само северозападните щати като Северна и Южна Дакота, Уайоминг и т.н.

Начело по печалба е Арканзас, с 4,25 млрд. долара, после е Алабама – 3,31 млрд. долара и Пенсилвания – 2,83 млрд. долара. Това представляват сключени за производство на различни видове оръжие за Украйна договори – колко още, предстои да видим:

На този фон, украинският външен министър Андрий Сибиха заяви, че през 2025 година Русия ще произведе с 30% повече артилерийски снаряди от целия ЕС по данни на украинското разузнаване, ако нещата със западните санкции и по-точно контрола на спазване не се променят.

Още: САЩ ускоряват доставката на военна помощ за Украйна: С ракети за Patriot и NASAMS

И въпреки това – ограничения в оръжието за Украйна от САЩ

Няма смисъл Украйна да ползва ракети ATACMS за удари без ограничения в руския тил и по цели на руска територия, защото руското военно командване изтегли извън обсег щурмовата си авиация. Това е един от повтаряните публично мотиви на администрацията на отиващия си американски президент Джо Байдън и досега да няма разрешение Украйна да ползва далекобойно американско оръжие без ограничения. Счита се, че ATACMS, които САЩ дадоха на Украйна, са по-стар вариант, с около 300 километра обсег.

В специализиран анализ украинската мониторингова група Frontelligence Insight дава отговори колко вярно е това. Според данните на групата, действително руската щурмова авиация вече масово не е разположена в обхвата на ATACMS, макар да има едно засечено изключение – военновъздушната база Липецк, която е на 290 километра от границата на украинската Харковска област и Белгородска област. За да бъде обстреляна тази база обаче, трябва ракетите да се разположат на самата граница, а там сега е бойна зона, като руснаците има ти малък плацдарм, на около по-малко от 10-тина километра дълбочина в Харковска област и в ширина от около 30-тина километра (Вовчанск – Глубоко, от изток на запад). Но на летището в Курск е имало поне 14 военни и военнотранспортни хеликоптера и 8 изтребителя Су-25:

И не става въпрос само за авиация – Русия има и използва складове и точки за презареждане с гориво, както и жп гари в обсега на ATACMS – в Ростовска, Воронежка, Брянска, Курска и Белгородска област:

Украинската мониторингова група изчислява – само с една ракета ATACMS може да бъдат унищожени до 10 вагона, превозващи амуниции или 13 400 артилерийски снаряда! Според нейна позиция, САЩ не се плашат от ядрена ескалация със забраната за ATACMS, а от друго – че Русия може да сподели ключови свои военни технологии например с Иран, което да усложни живота на САЩ в Близкия изток. Конкретно – ракети P-800 (известни още като "Оникс" - противокорабни ракети). Същото се отнася и до отношенията на Москва и Пхенян – допълнително споделяне на военни технологии с Ким Чен Ун ще е голямо усложнение за американските интереси на Корейския полуостров.

Още: Рекорд: Русия изстреля 145 дрона "Шахед" по Украйна, Одеса пострада (СНИМКИ)

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес