САЩ и НАТО трябва да позволят на Украйна да атакува руски военни цели със западно оръжие без ограничения и отделно Вашингтон и Алиансът трябва да обмислят да извършат лично атаки срещу севернокорейски войници, които нахлуят на украинска територия. Това заяви републиканецът-конгресмен Майк Търнър, председател на комисията по разузнаване към Камарата на представителите, предаде украинското издание на "Гласът на Америка".
Конгресменът подчерта, че участието на севернокорейски войници във войната срещу Украйна трябва да бъде червена линия за САЩ и НАТО и съюзниците не трябва да изключват вариант лично да атакуват севернокорейски войски, ако те воюват в Украйна. Не може Русия безнаказано да удря цели в Украйна и да на всичкото отгоре да кани чужди военни сили да го правят, каза конгресменът.
'Вярвам, че Съединените щати и съюзниците от НАТО трябва сериозно да обсъдят и обмислят възможността да атакуват директно севернокорейски войници, ако те са в Украйна и я атакуват. Севернокорейската армия няма място в Европа, тя не трябва да атакува европейска държава. И мисля, че е в интересите на НАТО и интересите на Съединените щати като член на НАТО севернокорейските комунистически сили да не маршируват в европейска държава и да я атакуват", каза Търнър в разговор с ръководителя на Атлантическия съвет Фредерик Кемпе. Но републиканецът настоя, че решение САЩ и НАТО обезателно да атакуват севернокорейци в Украйна трябва да е обект първо на дискусия.
Още: Северна Корея и Иран стават все по-обвързани с Русия - нови примери
Западните оръжия и Украйна
"Сега Съединените щати се придържат към политика, според която Украйна не може да използва оръжия, предоставени ѝ от страните от НАТО и САЩ, за да атакува легитимни военни цели в Русия. Така например, ако Русия използва оръжейна система, за да атакува Украйна от руска територия, Украйна не може да отвърне на тази система с американски оръжия или местни системи (бел. ред. - всъщност донякъде може, но на практика в само Белгородска област на дистанция до 100 километра, като защита срещу руската офанзива в Харковска област, започнала от север на 10 май, 2024 година). Това е валидна военна цел, на която те трябва да могат да отговорят. В момента администрацията го смята за провокация. Всъщност първият удар от Русия трябваше да бъде провокация. Те трябва да могат да се защитават", каза Търнър на събитие във Вашингтон.
Конгресменът добави, че ако няма атаки срещу руския военнопромишлен комплекс, той ще произвежда оръжия и боеприпаси, с които да обстрелва Украйна. Затова единственият изход е украинците да могат да разрушават руската военнопроизводствена база. Според Търнър, въпреки че няма нито едно оръжие, което да доведе веднага до моментална победа на Украйна, САЩ трябва да предоставят на Украйна такива оръжия, които да "събудят" Русия, да я накарат да почувства, че нещо наистина я заплашва. Трябва да има реалистичен план за победа, убеден е Търнър, според когото ако президентската администрация в САЩ е по-решителна с мерките за подкрепа на Украйна, то и в Конгреса ще се намери повече подкрепа.
Още: Небензя пак не се свени: Безсрамна лъжа е, че севернокорейци са на фронта срещу Украйна
По въпроса с окупираните украински земи, конгресменът беше категоричен само, че Крим трябва да е демилитаризирана зона – не може това да е новият Калининград.
Междувременно канадският външен министър Мелани Джоли обяви, че Канада подкрепя безусловната употреба на западни оръжия, доставени на Украйна, за поразяване на легитимни руски военни цели. Работим, за да убедим и другите партньори в НАТО, че трябва да има такова позволение, каза Джоли.
Източник: VOA