Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Има разбирателство за икономическия пакет за коронавируса в САЩ - 2 трилиона долара

25 март 2020, 11:38 часа • 2176 прочитания

Сенатът и Белият дом постигнаха споразумение за стимулиращ пакет от 2 трилиона долара за американската икономика и милиони американци, опустошени от кризата с коронавируса, предаде БГНЕС.

"Най-накрая имаме споразумение", заяви лидерът на републиканското мнозинството в Сената Мич Макконъл, позовавайки се на "огромното ниво на инвестиции във време на война в страната". Сега предстои Сенатът и Камарата на представителите на Конгреса да приемат законопроекта, преди да го изпратят на президента Доналд Тръмп за подпис.

Споразумението дойде след дни на нарастващ натиск и все още предстои да бъде финализирано на подробен законодателен език. Ерик Уеланд обяви, че има съгласие малко след полунощ източно американско време. "Дами и господа, направихме го. Имаме споразумение", каза той.

Конкретика

Безпрецедентният пакет за икономическо спасяване се отнася за директни плащания на повечето американци, ще разшири обезщетенията за безработица и ще предостави програма за 367 милиарда долара за малкия бизнес, който да продължи да изплаща заплати, докато работниците са принудени да останат у дома.

Болниците също ще получат значителна помощ.

От безпрецедентния икономически пакет за спасяване еднократно плащане в размер на 1200 долара за възрастен и 500 долара за дете ще отиде директно за обществеността. Огромна парична инжекция ще бъде това за болниците, които очакват наводнение от пациенти с COVID-19.

Освободените в отпуск работници ще получат каквато сума държавата обикновено осигурява за безработица, плюс добавка от 600 долара на седмица, като за първи път се покриват работници като шофьори на Uber. Компаниите ще могат да отложат плащането на данъка върху заплатите в размер на 6,2%.

Вместо първоначалните 46 милиарда долара, над 300 милиарда долара са одобрени за по-ранни бедствия - като урагана "Катрина" и супербурята "Санди".

За да се осигури прозрачност, се очаква пакетът да създаде нов общ инспекторен и надзорен съвет за пари, както беше направено по време на спасяването на банките през от 2008 година. Конкретният спасителен пакет е по-голям от спасителния банков пакет за 2008 г. и акта за възстановяване през 2009 г. взети заедно.

Пакетът има за цел да се бори с онова, което лидерът на мнозинството в Сената Мич Макконъл нарече "най-сериозната заплаха за здравето на американците от повече от един век и вероятно най-големият риск за работните места и просперитета на Америка, които виждаме след Голямата депресия."

Позиции

Въпреки че кризата в общественото здравеопазване се задълбочава, президентът Доналд Тръмп изрази нетърпение за връщане на много хора на работа през следващите седмици и изложи перспектива, основана повече на надеждата, отколкото на науката, че страната може да се върне към нормалното си състояние за по-малко от месец. Това обаче не е подкрепено от служители на общественото здравеопазване или много други в правителството.

"Трябва да се върнем на работа много по-рано, отколкото хората мислят", заяви Тръмп пред буквално "своята" телевизия от гледна точка на липса на критичност - Fox News. Той каза, че би искал страната да бъде "отворена и просто изгаря от желание" това да стане до Великден, 12 април. Но в брифинг в Белия дом по-късно Тръмп каза, че "решението ще се основава на твърди факти и данни".

Медицинските специалисти казват, че трябва да се засили социалната дистанция, за да се забави разпространението на инфекцията.

По-рано във вторник Тръмп настоя за бързи действия. "Конгресът трябва да одобри сделката днес. Колкото повече време отнеме, толкова по-трудно ще бъде да стартираме нашата икономика", туитна той.

Тръмп се възползва от своите правомощия съгласно Закона за защита на отбраната, за да принуди частния сектор да произвежда необходимите медицински консумативи като маски и вентилатори, дори и да ги насърчи да стимулират производството. "Ние сме страна, която не се основава на национализиране на нашия бизнес", каза той.

Висши военни ръководители предупредиха, че проблемите с вируса могат да продължат от 8 до 10 седмици или повече. Генералът от армията Марк Мили, председател на Съвместния щаб, каза по време на заседанието на Министерството на отбраната на САЩ, че кризата може да продължи дори до юли.

Още: "НА ЖИВО: Последна информация и всичко за коронавируса, 25 март"

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес