Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш "остава дълбоко загрижен", че "чужди елементи" продължават да действат в Либия, пише той в доклад до Съвета за сигурност, предаде БГНЕС.
Документът, който е бил обсъден в сряда от членовете на Съвета, отбелязва, че някои наемници са се изтеглили, но смята, че количеството е недостатъчно.
Докладът сочи, че чуждестранните сили са напуснали центъра и западно от крайбрежния град Сирт на 28 февруари до Вади Харава, на около 50 километра на изток, за да помогнат за обезопасяването на града и да позволят отварянето на летището Ал-Гардабия.
Но "не се съобщава за намаляване на чуждестранните сили или тяхната дейност в централна Либия", казва Гутериш в доклада си.
Богатата на петрол Либия изпадна в хаос, след като диктаторът Муамар Кадафи беше свален и убит в подкрепеното от НАТО въстание през 2011 г., в резултат на което множество сили в страната започнаха да се надпреварват кой да вземе властта.
През декември ООН изчисли, че в Либия действат 20 000 чуждестранни войници и наемници.
"Повтарям призива си към всички национални, регионални и международни участници да спазват разпоредбите на споразумението за прекратяване на огъня, за да се гарантира пълното му прилагане незабавно. Това включва пълно и безусловно зачитане и спазване на оръжейното ембарго на ООН", написа Гутериш .
Няколко предишни доклади на ООН - един от които нарича ембаргото за оръжия "напълно неефективно" - подчертават присъствието в Либия на руски, чадски, судански и сирийски наемници, наред с други, както и турски военни части.
"Тяхното изтегляне от Либия ще допринесе много за възстановяване на единството и суверенитета на страната и заздравяване на дълбоките рани, причинени от дълги години вътрешни раздори, активни конфликти и чужда намеса", заяви пред Съвета за сигурност новият пратеник за Либия Ян Кубис
В доклада си Гутериш подробно описва предложението си за постепенно разполагане на мисия за наблюдение на прекратяването на огъня и напускането на наемници и чуждите войски. Той обаче не уточнява броя на наблюдателите, които ще бъдат невъоръжени цивилни в съгласие с либийските партии.
Външните сили трябваше да напуснат не по-късно от три месеца след сключването на споразумение за прекратяване на огъня на 23 октомври, но вече мина доста повече от това време, заяви френският посланик Никола дьо Ривиер.
По-рано този месец кандидатът за министър-председател на Либия Абдул Хамид Дбейба, говорейки в Сирт, нарече наемниците "нож в гърба ни" и каза, че трябва да си тръгнат.