Администрацията на Тръмп използва годишния доклад за правата на човека, за да отправи въпроси към Саудитска Арабия за извършеното през октомври убийство на журналиста Джамал Хашоги, предаде БГНЕС.
Годишният глобален доклад за правата на човека на Държавния департамент казва, че работещият за в. The Washington Post е бил убит от агенти на кралството, близък американски партньор, докато той е бил в саудитското консулство в Истанбул. Това не доведе до заключение кой е отговорен, въпреки убеждението на разузнавателните служби и законодателите, че саудитският престолонаследник Мохамед бин Салман е наредил убийството.
В доклада се отбелязва, че прокуратурата на Саудитска Арабия е повдигнала обвинения срещу 11 заподозрени и уточнява, че 10 души са били разследвани, но не е предоставила повече информация. "Към края на годината прокуратурата не е посочила заподозрените, нито ролите, за които се твърди че са играли в убийството, нито са предоставили подробно обяснение за посоката и напредъка на разследването", се казва в доклада.
Добавя се и, че убийството е един от няколкото случая, при които "правителството или неговите служители са участвали в произволни или незаконни убийства" и са допринесли за "среда на безнаказаност" в страната.
Държавният департамент също така обръща внимание на редица други нарушения на правата на човека в Саудитска Арабия, включително арестуването на поне 20 видни активисти за правата на жените, екзекуции за ненасилствени престъпления, придружени с насилие изчезвания и изтезания на затворници.
И още
България също намира място в доклада - в отрязък от 33 страници, като фокусът е върху случая "Иванчева". През него се отбелязва, че България не е решила проблемите с физическото малтретиране на арестанти и затворници от длъжностни лица. Отделно е засегнат и въпросът с условията в затворите и арестите - нещо, което изобщо не притеснява ръководителят на Специализираната прокуратура Иван Гешев. Припомняме, че и до този момент още няма среща по втория въпрос, като правосъдният министър Цецка Цачева беше обещала такава.
В Бирма, се подчертава в доклада, се появяват доказателства в подкрепа на твърденията, че военните са провели кампания на етническо прочистване срещу мюсюлманите рохинджа през 2017 г. и обвиниха правителството в предотвратяването на хуманитарната помощ за тези, които са разселени.
За Иран в доклада се казва, че "данните за състоянието на човешките права поради действията на правителството показват изключително лоши резултати и положение се влошава в няколко ключови области". Те включват екзекуции за престъпления без справедливи съдебни процеси и придружени с насилие изчезвания на хора.
Русия е посочена за злоупотреби в Украйна, както и за авторитарни действия срещу опозиционни фигури.