Международна група учени излезе с твърдение, че климатичните промени в близко време могат да доведат до съществено намаляване на селскостопанската и морската продукция в цял свят. На свой ред, това може да доведе до масов недостиг на храна, съобщава порталът „Science Advances”, цитиран от БГНЕС.
Климатолозите на практика признаха невъзможността отделянето на въглероден двуокис в атмосферата да бъде намалено, а вероятно вече е достигната критичната точка в този процес. На учените не им остава нищо друго, освен да правят анализи и да прогнозират, каква участ очаква човечеството заради собствената му недалновидност и паразитно отношение към природата.
Експерти са проучвали къде се отглеждат и се добиват в морето основните продукти и какво е влиянието на климата върху тези региони. Според учените, от глобалното затопляне най-силно ще пострадат тропическите райони. В същото време в държави като Канада и Русия ще се подобрят условията за развитие на аграрния сектор.
Най-песимистичният сценарий предвижда по-голямата част от населението на земята през последното десетилетие на XXI в. да живее в райони с остър недостиг на храна . Аграрният отрасъл може да загуби до ¼ от своя обем на производство, а риболовът – около 60 %.