Европейската общественост силно подкрепя новоизбрания президент на САЩ Джо Байдън, но е все по-загрижена за демокрацията в САЩ след бурния мандат на Доналд Тръмп. Това сочи ново проучване, проведено в навечерието на инаугурацията на Байдън от изследователският център Pew, пише БГНЕС.
Според анкетата 79% в Германия, 72% във Франция и 65% във Великобритания са уверени, че Байдън ще вземе правилните решения по отношение на световните дела. Драматичен обрат се наблюдава при Тръмп, който се радва на доверието на едва 10% от германците, 11% от французите и 19% от британците, когато е бил зададен същия въпрос в средата на 2020 година.
Проучването обаче установява и широко разпространени опасения за цялостното здраве на американската демокрация, след като Тръмп оспори поражението си с твърдения за измама на гласоподаватели, завършило с атака на Капитолия на 6 януари и свръхзасилване на сигурността за встъпването в длъжност на Байдън.
Около 73% от германците, 64% от французите и 62% от британците смятат, че политическата система на САЩ се нуждае от големи промени или пълна реформа, установява проучването, в което са участвали 3 066 възрастни от 12 ноември до 23 декември - преди нападението на Капитолия.
Ричард Уайк, директор на изследването на глобалните нагласи в Pew, каза, че констатациите показват, че имиджът на САЩ може да скочи - точно както Барак Обама се радва на блестящо одобрение в Европа след широко разпространена критика към неговия предшественик Джордж Буш. "Но какво ще се случи този път - започват ли тези опасения относно здравето на американската демокрация да подкопават цялостното възприятие на Съединените щати? Мисля, че това са отворени въпроси", категоричен е Уайк.
Тръмп пренебрегна дипломатическия протокол, като открито критикува лидерите на близки страни съюзници - особено германския канцлер Ангела Меркел, чието приветствие към мигрантите той заклейми. Проучването установи, че дори тясното мнозинство от поддръжниците на крайнодясната германска партия AfD имат благосклонно отношение към Байдън.
Рейтингът на Байдън е малко по-нисък във Великобритания, отколкото в Германия и Франция, което според анализаторите от проучването може да се дължи на откритата му критика към излизането на страната от Европейския съюз и твърдата позиция по отношение на Северна Ирландия.