Пакетът санкции, одобрени от Камарата на представителите в Конгреса на САЩ, едва ли ще повлияе на политиката на Русия и преследва по-скоро вътрешнополитически цели. Такова мнение изказа на пред The New York Times експертът от Института за световна икономика "Питърсън" (Peterson Institute for Internationsl Economics) Гари Хафбауър, предаде БГНЕС.
Той и колегите му са проучили повече от 200 случая на предприети икономически санкции в периода след Първата световна война. Те са стигнали до извода, че едва в половината от случаите тези санкции са имали някакво влияние на политиката на слаби в икономическо и политическо отношение страни, но по отношение на силните и влиятелни държави, такъв подход не е давал резултат.
Има много причини санкциите да не действат според очакванията спрямо по-силните държави.Такива страни могат да преориентират своите търговски връзки. Ето защо Хафбауър счита, че САЩ налагат санкции, за да "демонстрират своето недоволство спрямо действията на други страни, дори и тогава, когато вероятността от промяна на тяхната политика да е твърде малка".
Камарата на представителите в Конгреса одобри законопроект, предвиждащ засилване на едностранните американски санкции по отношение на Русия, Иран и КНДР. Сега този документ трябва да бъде разгледан в Сената, където има подкрепата и на двете основни партии - Републиканската и Демократическата. След това документът, наречен "Закон за противодействие на противниците на Америка чрез санкции", трябва да бъде подписан от президента на САЩ Доналд Тръмп.