Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Доклад за американските ВВС показа мрачна картина

23 ноември 2020, 16:20 часа • 5646 прочитания

Американското издание The Drive публикува коментар относно доклад на Сметната палата на американското правителство (GAO) под заглавие New Report On Military Aircraft Reliability Is Downright Miserable с автор Джоузеф Тревитик.

В него се разглежда техническото състояние на парка на военната авиация и разходите по нейната експлоатация, като анализът е придружен с много таблици по типове самолети.

Картината е прекалено мрачна: за последните 9 години само остарелите вертолети UH-1N Twin Huey (използвани за обучение на курсанти и транспортиране на началници) ежегодно е бил в състояние да изпълни поставените задачи. От 46 типа авиационна техника 24 никога не са достигали до зададените показатели за готовност.

Важно е да се отбележи, че GAO е проверявала годишните коефициенти за различните типове самолети, а не пълните показатели за изпълнение на полетите. Разликата е там, че в първия случай самолетът или вертолетът се счита пригоден, ако е в състояние да изпълнява поне една от поставените му задачи.

Малко по-благополучно стоят нещата при морските самолети-разузнавачи ЕР-3E Aries II и летящите командни пунктове E-6B Mercury, играещи важна роля в управлението на ядрения арсенал. Те предават командата за старт на балистичните ракети на поводниците и в шахтите.

Фронтовите изтребители F-15E Strike Eagle достигнали показателите за готовност само в половината от случаите. Още 17 типа самолет, включително стратегическите бомбардировачи B-52 Stratofortress и B-2 Spirit се вложили в норматива макар веднъж на 9 г.

Има други 24 типа авиационна техника, които изобщо не са достигали равнището на бойна готовност. Сред тях са стратегическият бомбардировач В-1В, „невидимите” изтребители F-22 Raptor и палубните изтребители F/A-18 Hornet.

GAO засегнала и стойността на експлоатация на различните типове самолети. Разликата е впечатляваща. Например интензивните полети по целия свят на обширния парк транспортни С-130 Hercules през 2018 финансова година са стрували на бюджета едва 118 млн долара, докато използването от флота на по-малкия по размер KC-135 Stratotanker е струвало $ 4,24 млрд.

Превод: Ганчо КАМЕНАРСКИ

Ганчо Каменарски
Ганчо Каменарски Отговорен редактор
Новините днес