Американската военна мисия в Ирак ще бъде завършена до края на годината, но сътрудничеството между двете страни в борбата срещу тероризма ще продължи. Това заяви президентът Джо Байдън на срещата с иракския премиер Мустафа ал Казими, съобщава Агенция ТАСС, цитирана от БГНЕС.
"Ние сме ангажирани с нашето сътрудничество в областта на сигурността, нашата обща борба срещу Ислямска Държава /ИД/ е жизненоважна за регионалната стабилност. Нашата ангажираност в борбата с тероризма ще продължи, когато преминем към тази нова фаза, за която ще говорим", каза той.
Американският президент обясни, че страната му ще се съсредоточи върху консултирането и обучението на местните сили за сигурност. "Струва ми се, че всичко върви добре. Ролята ни в Ирак ще се сведе до да бъдем на разположение, да продължим да обучаваме, помагаме и се борим с ИС, но до края на годината бойни задачи няма да има", добави той. Байдън каза още, че САЩ ще изпратят 500 000 дози ваксина в Арабската република
Информацията за намерението на Вашингтон да изпълни бойната мисия в Ирак беше потвърдена по-рано на брифинг от прессекретаря на Белия дом Джен Псаки. "В ранните етапи на двустранния стратегически диалог в страната от Близкия изток имаше около 9 000 американски военнослужещи. В момента има около 2500", каза тя.
На 5 януари 2020 г. иракският парламент прие резолюция, изискваща пълното изтегляне на всички чужди сили от територията на страната. През март тази година президентът на Ирак Бархам Салех обяви, че броят на американските войски там не надвишава 2500 души. През април ал-Казими заяви, че повишаването на нивото на бойна готовност на националната армия и силите за сигурност, както и успехите в борбата срещу терористите, ще дадат възможност за изтегляне на до 60% от чуждестранния военен контингент.