Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Динозаврите са били полуводни животни

30 април 2020, 19:44 часа • 4925 прочитания

Огромният африкански хищник Спинозавър е прекарал голяма част от живота си във водата, задвижван от опашка, подобна на лопатка, като е ловувал едра риба. Той е наречен от учените „речно чудовище“ и според тях откритието показва, че някои динозаври са израснали и пребивавали и във водната среда, а не само в сухоземна, предаде БГНЕС.

Учените обявиха на 29 април откриването на вкаменелости на кости от опашката на Спинозавър в югоизточно Мароко, което предоставя по-задълбочено проучване на външния вид, начина на живот и възможностите на най-дългия месояден динозавър.

„Спинозавърът е имал високо специализирана опашка - пропулсивна структура, която е позволявала на това речно чудовище активно да преследва плячка във водна среда“, казва палеонтологът от университета в Детройт и анатомист Низар Ибрахим, водещ автор на изследването, публикувано в списание Нейчър.

Спинозавърът, който е живял преди 95 милиона години по време на периода Креда, е бил изключително необичаен динозавър и то не само заради потресаващите си размери.

Анатомията на Спинозавъра е загадка десетилетия наред, след като ключови фосили са били унищожени през Втората световна война до откриването на скелета в Мароко през 2008 г. и допълнителни кости на опашката, изкопани от 2015 г. насам.

Лабораторни експерименти, в които пластмасов модел на опашката на Спинозавъра е прикрепен към роботизирано плувно устройство, показаха, че опашката може да се движи странично, за да създаде тяга и задвижване на животното чрез вода като крокодил, заяви рибологът от биологичния университет и биомеханик от Харвард Джордж Лаудър.

Това показва, че тероризиралият вода и суша Спинозавър е бил полуводно животно, а не просто е влизал във водата в очакване на рибата да доплува. Той вероятно се е хранил с огромни риби, включително акули.

„Това откритие преобръща идеите на десетилетия проучвания, че динозаврите, които не са били птици, са били ограничени до земни среди“, казва палеонтологът от Харвард Стефани Пиърс, съавтор на изследването. „Ние вярваме, че това откритие наистина е революция в нашето разбиране за биологията на динозаврите.“

Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес