Употребата на цигари може да бъде спряна в Съединените щати, части от Европа, Австралия и големи части от Латинска Америка, ако настоящата тенденция на спад продължи, съобщава Bloomberg.
Според нов доклад тютюнопушенето в много страни може да бъде сведено до минимум през следващите 30 години, като пушачите ще спрат да пушат цигари или ще преминат към алтернативни продукти. Пушенето ще изчезне до 2050 г. в Съединените щати, части от Европа, Австралия и големи части от Латинска Америка, ако тенденцията на спад, наблюдавана през последните десетилетия, продължи, пише анализаторът Адам Спилман.
Тютюневата индустрия претърпява едни от най-големите промени в историята си: броят на децата, които в момента пушат, е спаднал с почти три четвърти през последните 20 години, а употребата на цигари при възрастните също е спаднала за първи път.
„Philip Morris International“, производителят на цигарите Малборо и Честърфийлд, също обяви, че може да намали продажбата до 10 години. Компанията пое водещата роля в предоставянето на алтернативи на цигарите с устройството си IQOS с нагрят тютюн и в момента генерира почти една четвърт от приходите си от незапалими продукти, предизвиквайки надпревара с конкуренти като „British American Tobacco“.
Според доклада „Altria Group“ изостава най-много, защото тази американска корпорация основава 82% от бизнеса си на цигари, казва Спилман.
Продуктите от ново поколение обаче забавят спада в употребата на никотин на много пазари, а на някои може и да го ускорят, пише анализаторът. В страни като Китай, Франция и Русия пушенето на цигари вероятно ще е същото и през 2050 г.