Бившият ръководител на Световната банка предупреди, че положението в света може да заприлича като на това в началото на ХХ век, ако страните не работят заедно за справяне с настоящата криза.
Робърт Зелик посочи разрива между САЩ и Китай като сериозна заплаха за глобалното икономическо възстановяване, съобщава BBC, цитирана от БГНЕС.
Зелик, един от най-висшите държавни служители в Америка, е съветвал шестима американски президенти по време на кариерата си.
Той каза пред BBC, че сътрудничеството е "единственият начин глобалната икономика да излезе от рецесията".
Зелик, който също беше и заместник-държавен секретар на САЩ, заяви, че най-голямото му безпокойство е нарастващото напрежение между САЩ и Китай.
„Мисля, че [отношенията] днес се сриват и не мисля, че знаем къде е дъното и това е много опасна ситуация“.
Той предупреди, че „светът може да изглежда по-скоро като свят от началото на ХХ век, когато великите сили са в конкуренция“, ако страните започнат да се отдръпват от глобализацията и да преследват националистически интереси.
Зелик беше президент на Световната банка между 2007 и 2012 г., годините, обхванали световната финансова криза.
Като ръководител на организацията той работи в тясно сътрудничество с Международния валутен фонд и световните правителства за справяне с финансовия срив.
„Финансовата криза от 2008-09 г. беше много сериозно събитие, но имахме сътрудничество между Г-20 и централните банки. Президентът Буш и след това президентът Обама бяха част от международните усилия с [тогавашния премиер на Обединеното кралство] Гордън Браун“, каза той.
„Честно казано, дори Китай имаше много силна програма за стимулиране и също си сътрудничеше по различни начини. Днес нямаме такова чувство за сътрудничество. "
Зелик призова САЩ да работят в тясно сътрудничество с Китай в намирането на решение на пандемията, вместо да "обвиняват" Пекин за това.
Човекът, когото бившият топ банкер обвинява за причиняване на голяма част от щетите, е американският президент Доналд Тръмп.
Зелик е работил при предишните републикански президенти Джордж У. Буш и Джордж Х.У. Буш. Но не крие неприязънта си към настоящия републиканец на поста.
„От самото начало се противопоставям на Тръмп ... не само заради политическите му позиции, но и заради онова, което според мен е недостатък в характера му. Бях притеснен какво ще направи с институциите и конституцията и виждаме това да се потвърждава, а при пандемията виждаме друго измерение, което е въпрос на компетентност.“