В пика на пандемията от коронавирус американският милиардер и филантроп Бил Гейтс се оказа в центъра на общественото внимание. Той, съпругата му Мелинда и съвместната им фондация бяха превърнати в главни герои в какви ли не конспиративни теории: от вграждането на чипове чрез ваксини до организирано намаляване на населението по света. Те обаче изпъкнаха най-вече с постоянните си дарение.
Именно създателят на "Майкрософт", заедно с Уорън Бъфет основават клубът на свръхбогатите дарители. Той се нарича "The Giving Pledge" (Дарителска клетва, бел.ред.). В него членуват 221 милиардери от 31 държави, готови да жертват част от състоянието си за благотворителност - докато са живи или след смъртта им. Обещанията не са обвързващи - те просто декларират добрите намерения.
Инициативата е създадена като идея е да обедини милиардерите и да раздадат за благотворителност половината от богатството си. В групата на дарителите в момента са основателят на телевизия Си Ен Ен Тед Търнър, бившият кмет на Ню Йорк и създател на агенция за финансова информация Майкъл Блумбърг, кинорежисьорът Джордж Лукас и съоснователят на "Оракъл" Лари Елисън, като няма яснота колко точно са дарили членовете на "клуба".
Към момента единственото сигурно е, че общото им богатство днес надминава 734 млрд. долара.
"Солидарността със социално слабите е само един от мотивите за щедростта на свръхбогатите дарители", казва Екхард Прилер, който ръководи берлинският Център за социални изследвания. Друг мотив е възможността да се придобият влияние и добър имидж. Подобни мотиви играят важна роля най-вече при концерните и големите дарители.
Тези най-богати хора често са обвинявани и че даряват на избрани фондове и фондации като тази на семейство Гейтс, където на свързани с тях се изпращат огромни заплати, като нямат никакво задължение да влагат парите в действително благотворителни организации.
Подозренията са, че милиардерите, вместо да плащат данъци, вкарват парите в подобни фондации и така правителството на САЩ губи милиарди, защото въпросните суми просто стоят в даден фонд.
Освен това, от големите дарители произтича и известна заплаха. "Покрай предоставяните средства се извършва и определена селекция", казва Прилер. В сферата на науката, например, дарителите на големи суми често определят насоката, в която да се извършват изследванията в някой университет.
Още по темата: Бил Гейтс дарява още 250 млн. долара за изследване на COVID-19