Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Безпрецедентна забрана за публична дейност на Тръмп - това ли е истинската цел на демократите?

11 януари 2021, 10:40 часа • 3882 прочитания

Ерата на Тръмп като американски президент приключва на 20 януари. След щурма на Капитолия демократите настояват той да бъде освободен още сега, но те изглежда гонят и още една важна цел - той да няма възможност да се кандидатира за поста отново.

Юридическата база за искането за отстраняване би била 25-ата поправка на американската конституция. А в член 2, параграф 4 на Конституцията се казва, че пълномощията на един президент могат да бъдат предсрочно прекратени (т.нар. процедура за импийчмънт) „при наличие на тежки престъпления или провинения от негова страна“.

Тази процедура може да бъде задействана по предложение на Камарата на представителите и гласувана в Сената.

В нея са уредени случаите, в които един президент може да бъде свален от власт. Тя беше приета през 1965 след убийството на президента Джон Кенеди и всъщност се отнася до ситуации, в които президентът не е в състояние да изпълнява своите правомощия - да речем, поради болест.

За подобни процедури обаче едва ли остава достатъчно време. Ако се използва 25-ата поправка, Тръмп може да бъде освободен от поста си незабавно, но само временно, което пък би могло до доведе до нови борби за надмощие между правителството, президента и Конгреса, които да се проточат и след 20 януари, когато Джо Байдън трябва да встъпи в длъжност.

Асошиейтед прес обяснява, че демократите могат да включат забрана за заемане на публична длъжност в процедурата за импийчмънт на Тръмп, което ще му попречи да се кандидатира за президентския пост през 2024 година.

Няма съмнение, че Конституцията дава възможност за забрана за заемане на бъдещи длъжности като опция пред Сената като „присъда“ след процес за импийчмънт. Понякога се налага, след като избраните длъжностни лица са осъдени за престъпления по него, а понякога не е така.

В действителност правилата на Сената предвиждат, че подобна забрана може да бъде влязла в сила с обикновено мнозинство, след като две трети от Сената са гласували за присъда в процес на импийчмънт.

Никога досега обаче това не се е случвало на президент, защото никой не е осъждан. Но това е явно наказание, отделимо от основната санкция за отстраняване от длъжност.

Истинският въпрос е дали би било възможно да се проведе и завърши процес за импийчмънт, след като целта му вече е напуснала поста си. Никой съд никога не се е произнасял по този въпрос, но оживен дебат в научните среди се появи два пъти през последните години.

През 2001 г., когато сенаторът Арлен Спектър предложи импийчмънт на Бил Клинтън, след като той напусна поста за последното си помилване на беглеца финансист Марк Рич в края на 2019 г. и когато конгресменът Мат Гац полу-сериозно предложи импийчмънт на Барак Обама в отговор на импийчмънта на Тръмп същата година.

Вероятно е точно да се каже, че тежестта на експертното мнение е, че е напълно възможно да се направи импийчмънт и осъди бивш президент (или друг бивш федерален изпълнителен или съдебен служител), защото в противен случай би било лесно да избегнат санкцията, просто като подадат оставка.

Забраната за връщане на президента на Тръмп е единствената санкция, останала в рамките на властта на Конгреса.

Още: Пенс не изключва възможността да се стигне до отстраняване на Тръмп

Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес