Джо Байдън възнамерява тази седмица да преработи списък с китайски фирми, в които американските инвеститори имат право да притежават акции, предаде АФП.
Още: САЩ изпратиха тежки бомби на Израел
Още: Грипът пълни болниците в САЩ - по-тежък ли е от Covid-19?
Това се прави в процеса на преоценка на отношенията на световните сили след Тръмп, като същевременно поддържа натиск върху Пекин.
Доналд Тръмп забрани на американците да купуват дялове в 31 китайски компании, за които се смяташе, че доставят или подкрепят китайската армия и апарата за сигурност на Пекин..
Списъкът включва големи телекомуникационни компании, строителни и технологични фирми като China Mobile, China Telecom, фирма за видеонаблюдение Hikvision и China Railway Construction Corp. Това беше сред поредица от мерки на Белия дом, насочени към потушаване на възхода на азиатския гигант, което силно обтегна отношенията между Вашингтон и Пекин.
Още: На "миротвореца" Тръмп няма да му е толкова лесно
Още: Кит погълна гребец на каяк: Баща му случайно записа ВИДЕО на страшния момент
Според новата заповед на Байдън министерството на финансите ще създаде списък на фирмите, които ще бъдат засегнати от финансови санкции заради връзките си с китайския отбранителен и разузнавателен сектор, съобщи агенция Блумбърг, без да се позовава на източници.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Мъск с нов принос за ръста на раждаемостта: Инфлуенсърка обяви, че е родила 13-то му дете
Още: "Делегирал практически безконтролни правомощия": Прокурори заведоха дело срещу Тръмп и Мъск
Очаква се президентът да подпише заповедта тази седмица, се добавя в информацията.
Преди това санкциите и изборът на цели бяха свързани с доклада на министерството на отбраната, упълномощено от Конгреса.
Прегледът дойде след като две китайски компании успешно оспориха заповедта по съдебен ред и Байдън каза, че е необходимо, за да е сигурен, че е защитен от правна гледна точка. Макар администрацията на Байдън се ангажира да поеме по-дипломатична линия с Китай след сътресението на неговия предшественик, той заяви, че ще се придържа към строга линия по няколко въпроса, включително отбраната и технологиите.
Още: Тръмп: Европейците губят свободата си на словото (ВИДЕО)
Още: Бразилският президент Лула заплаши с реципрочност в спора за митата на САЩ върху стоманата
Очаква се той да запази списъка до голяма степен непокътнат, докато Офисът за контрол на чуждестранните активи ще добави нови фирми след консултации с министерствата на отбраната и държавния департамент. Твърдата позиция по отношение на Китай има рядка междупартийна подкрепа на Капитолийския хълм, като депутатите са решени да запазят позицията на САЩ на нарастващо глобално влияние.
Републиканските сенатори Том Котън и Марко Рубио, заедно с демократите Гари Питърс и Марк Кели, публикуваха двупартийно писмо по-рано тази седмица, призовавайки администрацията да публикува нов списък.