Световната здравна организация (СЗО) прикани държавите по света да инвестират милиарди долари срещу 17 пренебрегвани тропически болести, включително треска денге, проказа и сънна болест, които убиват 500 000 души годишно.
СЗО заяви, че около 1.5 млрд. души в 149 страни са засегнати от тези болести и твърди, че допълнителните инвестиции ще спасят хората, ще предотвратят заболявания, ще сложат край на страданията и ще подобрят производителността.
"Засилените инвестиции от страна на правителствата ще облекчат страданията на хората, ще разпределят икономическите печалби по-равномерно и ще освободят много хора от капана на бедността", заяви ръководителката на СЗО Маргарет Чан.
Дирк Енгелс, ръководителят на отдела за контрол на тропическите болести, заяви пред репортери, че Африка е "континентът, на който се срещат най-много от тези болести", като много хора страдат от повече от една от тях. Той допълни, че около 450 млн. души в Африка рискуват да се заразят от тези болести. Но болестите поразяват и хора в Латинска Америка, Близкия Изток, Азия, и дори могат да се появят в европейските страни, Япония и САЩ, съобщиха от СЗО.
Освен треската денге, сънната болест и проказата, се срещат и бяс, трахома, язва бурули, фрамбезия, чага, лайшманиоза, речна слепота и др. СЗО препоръчва инвестирането на 2.9 млрд. долара годишно до 2020 г. за лечение на заболяванията или унищожаването на насекомите или другите преносители. След това инвестиционните изисквания за следващото десетилетие ще паднат до 1.6 млрд. годишно, когато заболяванията бъдат ограничени или изкоренени.
Общите инвестиции за 16 години възлизат на 34 млрд. Вече е постигнат огромен напредък в някои територии, заявиха представители на СЗО, визирайки изкореняването на речната слепота в Колумбия през 2013 г. Междувременно Бангладеш и Непал са на път да победят коремната лайшманиоза, пренасяна чрез ухапванията от заразени женски пясъчни мушици и поразяваща вътрешните органи.