Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Учените откриха нов човешки орган

13 юни 2013, 09:45 часа • 20224 прочитания

След толкова години изследване на човешкото тяло смятаме, че знаем почти всичко за нашата анатомия. Оказва се, че това съвсем не е така. Преди дни учените направиха интересно откритие, свързано с човешкото тяло. Те се натъкнаха на нов човешки орган, разположен в едно от най-деликатните места на тялото – очите.

Става дума за неизвестен до този момент специфичен слой, „скрит“ в роговицата на окото.

Новооткритият орган получил названието „слой на Дуа“ – на името на неговия откривател, Харминдер Дуа (Harminder Dua), професор по офталмология от университета Нотингам. Специалният слой е изключително тънко, но въпреки това твърдо образувание, дебелината на което достига 15 микрона (1 микрон = 0.0000001 метра). „Органът“ е разположен в задната част на роговицата – чувствителна прозрачна тъкан, която се намира в предната част на човешкото око.

Роговицата и слоят на Дуа вероятно изпълняват взаимодопълващи се функции за фокусирането на светлината, попадаща в очите, коментират специалистите.

Самият професор Дуа твърди, че неговото откритие не само ще подобри знанията на офталмолозите в областта на анатомията на окото, но и също ще позволи усъвършенстването на извършваните операции на пациенти, при които има увредена роговица.

От клинична гледна точка съществуват множество очни заболявания, засягащи задната страна на роговицата. Сега вече става ясно, че е възможно те да са свързани с нарушения на слоя на Дуа. Например – при генетично обусловено отсъствие на този орган.Дуа и неговите колеги предполагат още, че този орган може да е свързан с такива разстройства, като натрупване на течност в роговицата, дегенеративни заболявания на очите, както и промени във вътреочното налягане.

Новият слой ще бъде добавен към петте съществуващи до този момент слоеве на роговицата – епителен, мембрана на Боумен, строма, десцеметова мембрана и ендотел.

Новооткритият слой на Дуа се намира между стромата и десцеметовата мембрана. Откриването му станало възможно, благодарение на малки мехурчета въздух, които учените пуснали с цел да разделят роговицата на отделни слоеве.

Редактор: Анна Маринова

Яна Баярова
Яна Баярова Отговорен редактор
Новините днес