Университетът в Осака и Университетът по селско стопанство в Токио са разработили съвместно горивна клетка, която може да бъде използвана за създаването на безжична мрежа от насекоми киборги със сензори, пише Tech-on. Устройството е било представено по време на международна академична конференция в Сан Франциско на тема „Развитие на презареждащи се клетки с биогориво, които могат да бъдат монтирани върху насекомо”.
Размерите на горивната клетка са 20x15 милиметра. Тя генерира електричество с използването на трехалоза (вид захар), съдържаща се в течността в тялото на насекомите (кръвната лимфа). Устройството се състои от електроди, резервоар за течността и тръбичка, подобна на игла, която се вкарва в тялото на насекомото. Вътрешността на резервоара е разделена от диализна мембрана и телесната течност го пълни на принципа на дифузията.
Двата университета са създали прототип на клетката, използвайки 3D принтер и са я монтирали на гърба на хлебарка, след което са измерили генерираното електричество. Учените са установили, че насекомото може да произведе до 50.2 микровата.
Научни институции в редица държави провеждат изследвания и разработки на управляеми насекоми киборги. Двата японски университета са си поставили за цел да направят горивна клетка, която може да се използва дълго време, без да бъде сменяна. Когато към това се прибави технология, позволяваща контролирането на насекомите, ще бъде възможно да се създаде сензорна мрежа с широк обхват.