Не бе толкова далеч във времето, когато плах ентусиазъм, породен от серийното нахлуване на нови политически субекти, все още можеше да бъде изпитан. Не бе малко дори зрителното разведряване, породено от дебюта на непознати физиономии (да хвърли камък първи онзи, който не е следял с жив интерес поне първия сезон от появата на "Величие" и приключенията на Фараона и Полковника в огледалния свят). Основната сюжетна линия - надлъгванията при сглобката - беше също занимателна, макар и за по-наивна публика, неспособна да разчете печалния финал, прозиращ ясно още в първия ход. Офанзивата на Пеевски срещу Доган, каквото и да говорим, си бе изненада. Към това може да прибавим още: тик-ток успехът на Радостин Василев, експулсирането на Нинова от БСП, неочакваният фото финиш за кметските избори в София и тъй нататък.
Как след всички тези събития, избухнали след турбулентните протести в онова лято преди пет години, се стигна до...управление от ГЕРБ-БСП-ДПС - и един нищо и никакъв златен пръст на зулусите от ИТН? Трудно е да се разбере. Простата сметка показва, че 2040-та вече е по-близо във времето от 2010-та (даваме я като пример, тъй като мнозина предполагат, че именно това е годината, в която ИИ ще достигне точката на сингулярност, нещо като пълен триумф на технологиите); обратно на това нашето статукво вече не е даже в режим на застой, а бавно и кротко пълзи назад. Впрочем, навремето идеята да управляват ГЕРБ, БСП и ДПС съвместно бе, разбира се, немислима: тогава те се самоописваха като заклети врагове, и се редуваха да обясняват, че настоящата разруха се дължи на предишните. Аха да я поставят в ред и предишните се завърнали, за да развалят наново, старателно и злодейски.
Но достатъчно припомняне. Да проверим: какви са основанията на сегашната нова-стара четворна коалиция? Борбата с корупцията, например, изказвана ли е поне една реплика в тази посока? Не, няма корупция. Тя не съществува и не се споменава като коронавирус - преминала е, изглежда, както премина пандемията. Геополитическа ориентация? Там е ясно: комсомолът си променя господаря, Борисов вече дава прословутия и безхарактерен пример за фабриката на 8 септември. Анти Пеевски? ИТН изобретиха най-добрият политически скеч, откакто охотно твърдят, че управлявайки с ГЕРБ, били изолирали Пеевски. Дългосрочна стратегия, свързана с образование, икономическо развитие, демография? Дори за обичайните клишета вече не се намират ентусиасти.
Единствената причина за съвместно управление, която се декламира споделено от всички участници, е думата "стабилност". Безследно изчезнали са дори старите имитации на определен ангажимент с някаква визия за бъдещето. Причината да се прояви доверие към това правителство, е че по-добре да има, отколкото да няма. Приема се, че цари голямо умора от изборите и за тази умора се смята - нека обърнем внимание на това - че е толкова голяма, че направо надминава умората от разлагането на всички възможни политически принципи. ИТН например не само, че не замълчаха от кумова срама след съюза с ГЕРБ, ами даже обвиниха в неадекватност онези, които търсят сметка на Трифонов за зулуското фиаско. Те не разбирали, че сега било 2025-та година и нещата не били като навремето. За да управляват с партиите от едно време; не само с Борисов, че и с Доган.
Комедийният потенциал на това положение е чудесен. Стига да ви е останала обаче склонност към забавления.
Автор: Райко Байчев