Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Робот-земеровка се ориентира в околното пространство чрез мустаци

15 май 2013, 09:35 часа • 2136 прочитания

За да се ориентират в пространството, роботите имат нужда от подробна карта на околната среда, както и от сериозен набор от датчици, камери, лазерни скенери и куп други технологични приспособления. За същата цел хората използват основно зрението си. При животните не е съвсем така. Ако някои животни живеят в пълна тъмнина, зрението им спира да играе всякаква роля и те започват да се ориентират в пространството посредством други методи. Този начин на ориентиране са използвали и създателите на робота Shrewbot, прибягващ до своите… мустаци, за да се придвижва безопасно в околната среда.

Благодарение на мустаците си, роботът е способен да състави карта на заобикалящото го пространство и да я използва, за да се движи безпроблемно в непозната среда.


Роботът Shrewbot представлява етруска земеровка, притежаваща мустаци със завидна дължина. Те чудесно заменят очите в тъмнината. Представеният миналата година робот още тогава можеше с тяхна помощ да се придвижва, да открива и заобикаля препятствия. Сега обаче той е максимално усъвършенстван, като чрез мустаците си може да пресъздаде в своя компютърен „мозък“ достатъчно точна карта на заобикалящото го пространство. Новите му способности бяха представени по време на конференцията IEEE International Conference on Robotics and Automation, ICRA.

Основна роля за новите възможности на робота играе програмата tSLAM (tactile Simultaneous Localization and Mapping), чрез която се съставя картата на околното пространство. Както и по-рано, и сега роботът има 18 мустака-датчици, снабдени със собствено захранване и сензори и монтирани на „главата“ на машината. При преместването си напред роботът непрекъснато движи главата си, напомняйки на вдишващо различни миризми животно. По този начин Shrewbot комбинира данните от стотици и хиляди съприкосновения, съставяйки „осезателна“ карта на околното пространство.

Целият процес по ориентиране протича без необходимост от оптични и локационни методи и затова е толкова впечатляващ, коментират авторите на разработката.

Роботите, използващи подобни системи за ориентиране, се явяват идеален вариант за провеждането на изследвания на такива места, където достъпът на човек е затруднен – например поради плътен дим, прах или в мътни води. Предстоят множество подробни изпитания на новата технология и прилагането й в най-скоро време на практика.

Редактор: Анна Маринова

Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес