Театърът на абсурда e по традиция силно предразположен към битовизми. Затова нека не си ги спестяваме, а да навлезем в тях с приповдигнато отчаяние.
В едно интервю от тази сутрин може да чуете следното:
Обяснение от Андрей Делчев: Защо поскъпва бензинът? Защото растат разходите да бъде докаран до бензиностанциите. А защо растат те? Защото поскъпва бензинът.
Струва ми се, че това е много добро обяснение. Предполагам, че зрителят най-сетне е започнал да кима разбиращо с глава. И вече вникнал в дълбочината на енергетиката да го използва за отговор при всякакви ситуации, с които да си обясни инфлацията. Това е гениално и може да се приложи във всякакви ситуации:
Защо поскъпва храните? Защото растат разходите по производството на храни, а тези, които произвеждат храни, ядат.
Защо поскъпват апартаментите? Защото тези, които строят апартаменти, имат апартаменти, които поскъпват.
Защо поскъпват услугите? Защото онези, които ви слугуват, потребяват услуги, които поскъпват.
Както виждате, никакво възражение не може да пречупи тази хубава логика. И ако на вас ви хрумва същото, което и на нас, да вземем да го напишем:
Спекулата расте, защото други спекулират с тези, които спекулират, а те - спекохте ли се - спекулират в отговор на спекулата, на която ги подлагат.
Впрочем, не е дори задължително формулата да изпада в чак толкова голямо равновесие. Може да се омеси и уравнението пак ще излезе. Например, че олиото поскъпва, защото расте цената на балатума - докажете, че не е така. Няма и съмнение, че цените на имотите растат, защото се качва праз лука - работниците са яли праз лук и това, че за вас това е голям праз е едно, но за икономическата ситуация друго. Също, едва ли има неистина в наблюдението, че при тези покачващи се цени на алкохола е нормално да се вдигнат тези на диваните - кой не е пил на диван вкъщи, депресиран. Не мога и да си помисля също, че няма нищо общо между растежа на цената на шезлонга с тази на скумрията - връзката е ясна и напечена. В крайна сметка икономическите процеси се свеждат до пазарни отношения и невидимата ръка на пазара може да ги погали по най-любопитни начини. Изберете скачените съдове и претеглете нещата. Сметката ще излезе - ако не сте на сметка, това е защото не разбирате от икономика.
Автор: Райко Байчев