Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Конституционният прът на Плевнелиев и другите

01 август 2016, 09:43 часа • 8689 прочитания

Три от въпросите в референдума, иницииран от "Шоуто на Слави", са противоконституционни. Това реши Конституционният съд на свое заседание на 28.07.2016 г. Отпадат въпросите за електронното гласуване, за намаляване на броя на депутатите от 240 на 120 и за прекия избор на полицейски началници по места.

Президентът Росен Плевнелиев приветства решението на съда. В предаването си от същата вечер Слави Трифонов коментира, че това, което е направил Конституционният съд, е законно, но не е морално. Екипът на "Шоуто на Слави" готви концерт на Орлов мост в София седмица преди изборите наесен - на 29 октомври.

Коментар на редактора

Миналата седмица се вдигна толкова политическа, популистка и експертна врява около отказа на Конституционния съд да допусне три от шестте въпроса за референдума, иницииран от екипа на "Шоуто на Слави", че сякаш вече няма нужда от каквито и да било приказки. Ето защо ще споделя с Вас две неща, които мисля по темата.

Уважаеми читатели, наесен имаме уникалната възможност да бъдем питани. Ще се питаме по въпроси, зад които голяма част от обществото стои със своя подпис. Тоест това са въпроси върху които ние ще трябва да кажем "Да" или "Не". Въпроси от нашето настояще за нашето бъдеще.

Ще се питаме бе! Искаме ли, или не искаме. И ние пак ще решим какво искаме! В това е същината.

Няма значение кой е организирал този референдум - дали е екипът на "Шоуто на Слави", дали е Сдружението на българските пенсионери, дали е Асоциацията на сладкарите, дали е бай Петър и неговите приятели по чашка...

Хубави, лоши, грешни, противоконституционни, настоящите въпроси са пожелани от повече от 700 000 българи. Толкоз! Какво има разни псевдоексперти и публични кречетала да овикват цялата държава?!

Ако не извървим сами пътя в грешки и тръни, как ще израсне обществото ни? Ако не си задаваме, дори и откровено глупави въпроси на нови и нови референдуми, как ще узреем в мисленето си, в отношението си към България? Имаме много какво да свършим като граждани, за да подобрим живота си и една от тези възможности минава през референдумите. Искрено вярвам, че можем да постъпваме и мъдро като народ!

Второто нещо, с което и ще завърша, е свързано политическата клика у нас.

Президентът Росен Плевнелиев нанесе конституционен прът върху демократичното ни право да се питаме, уважаеми читатели! Държавният глава, Съдът, който уж защитава върховния закон на страната, и цялата политическа върхушка се страхуват да чуят мнението на своя народ. Страхуват се, че това мнение би разместило крайно порочното държавно статукво. Страхуват се от инакомислещите, защото те пречат!

Много би им се искало и останалите три въпроса от референдума, иницииран от екипа на Слави Трифонов, да отпаднат. Но те не ги свалиха отново от страх. Страх от реакцията на обществото! Страхът народът да бъде питан спря окончателно и референдума на Веселин Марешки.

Въобще, политиците у нас се интересуват от мнението на народа само по време на поредните безсмислени избори, защото тогава имат ефективни механизми да го манипулират.

Когато наложиш конституционен прът в желанието на много българи да бъдат питани, ти работиш за утвърждаващото се безсмислие в такава държава!

Тази Конституция е нашата, уважаеми читатели! И ние можем да решаваме какво да се промени в нея! Защото цялата държавна власт произтича от народа, нали?! Ето защо по-лесно ще се научим да поемаме отговорност за изборите, които правим, когато започнем да се питаме. Защото тогава ще започнем и да растем! И тогава никаква политическа класа няма да има значение!

Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес