Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Когато знанието може да унищожава

27 март 2015, 12:52 часа • 8827 прочитания

Операцията по премахване на яйчниците, която си направи холивудската икона Анджелина Джоли, се превърна в огромна медийна сензация. Но освен внушението за пример, тя постави и един много важен въпрос – за силата на знанието. Защото, според проф. Иво Кременски, науката вече е толкова напред, че е възможно на практика преди да се появим на този свят, да се определи към какви болести сме най-предразположени.

Коментар на редактора

Самият проф. Кременски посочи, че в момента нашето здравеопазване не би могло да даде адекватен отговор на всички потенциални болести, към които сме предразположени според генно изследване. И професорът е напълно прав – това е типичен пример как знанието може да доведе до унищожение.

Информационното облъчване в съвременния свят, включително у нас, вече е на такова ниво, че първосигналните реакции на хората стават буквално аксиома. Това беше доказано още преди вече над 20 години – когато „Куку” си направи майтап, че има авария в „Козлодуй”. И масово тогава никой не се замисли, че при огромен проблем в АЕЦ–а ни, общо взето почти никой на българска територия няма да има много време да се уплаши. Добре че нямаше интернет!

Сега си представете какво ще направят мнозинството родители, ако им се каже, че шансът неродената им рожба да се разболее от Алцхаймер е, да речем, 70%! След това шансът да трябва психиатър е милион процента. Затова и твърдо „не” генетични изследвания по темата да се правят, без да има преди това да е ясно психическото здраве и устойчивост на родителите. Особено, когато знаем какво представлява българското здравеопазване.

Генетиката изглежда спасява живота на Анджелина Джоли. Дано дойде време, когато и у нас тя ще е средство да се сдобием с информация, която да ни защити, а не да ни накара да полудеем.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес