КНСБ иска законодателство, което да регламентира ролята на дигитализацията и човешкия фактор на пазара на труда. Тези норми трябва да гарантират, че човекът ще продължи да има ключова роля и няма да бъде изместен от новите технологии. Това заяви в Баку, пред форума "Бъдещето на труда – такова, каквото го искаме" лидерът на конфедерацията Пламен Димитров.
Коментар на редактора
Категорично не съм съгласен. И съм убеден, че много хора ще споделят моята гледна точка. Отколешна мечта на куп хора по света е някой да им работи, а те само да си клатят краката. Точно новите технологии дават такава надежда - мижава, но надежда.
Ако под "законодателство" г-н Димитров визира роботите да ни работят, а някои от нас да ги контролират, за да не кръшкат, тогава може. Но иначе твърдо против - за какво са ни тези нови технологии, нали трябва да ни улесняват живота?!
Проблем при розово бъдеще с експлоатирани бездушни машини е да не вземе на някоя от тях да ѝ прищрака някоя платка или чип и да реши, че не ѝ се работи, ами ѝ се еволюира. С други думи - да претвори "Аз, роботът" в реалност. Но риск има винаги и във всичко - например има риск България да изчезне, но политиците ни и кукловодите им хич не им дреме и си карат все по този път.
Разбира се, най-добре е просто да се развиваме в крак с технологиите, да ги усвояваме, да ги контролираме и да ги използваме, за да бъде животът по-добър. Но историята е доказала, че това е пълна утопия - иначе нямаше да има атомни бомби. Затова ако от цялата манджа на мечти и реалност докараме дотам, че всяко дете в училище да има таблет с интернет, добре ще е. Първо обаче трябва да вкараме всички деца в училище - я по-добре да си помечтаем за роботите, които да ни хрантутят ...