Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Доказано: Фъстъците помагат срещу стрес и подобряват работата на сърцето

07 август 2014, 11:14 часа • 9160 прочитания

Полезни или вредни за здравето са ядките? Съществуват най-различни теории, но в полза на ядките и по-конкретно на фъстъците е едно от последните проучвания на учени от университета на щата Пенсилвания.

Според специалистите, този вид ядки не само внасят полезни вещества в организма, но и играят съществена роля в борбата със стреса.

Едновременно с това, консумацията на фъстъци подобрява контрола над нервната система и работата на сърдечно-съдовата система, пише Medportal.ru.

В тези ядки се съдържат влакнини, минерали, антиоксиданти и голямо количество ненаситени мазнини, които помагат за намаляването на холестерола в кръвта и оказват благотворно действие на работата на сърцето. Те са полезни за диабетиците, тъй като при тях е повишен рискът от проблеми със сърдечно-съдовата система, поясняват специалистите.

Изследователите проучили как влияе консумацията на фъстъци върху организма на пациенти с контролиран захарен диабет от тип 2.

Първоначално участващите в изследването хора били поставени на двуседмичен типично американски режим на хранене при прием на порцион със съдържание 36 процента мазнини и 12 процента наситени мазнини. След това хората били разделени на две групи.

Участниците в първата група се придържали към здравословна диета със съдържание на 27% мазнини и 7% наситени мазнини в порциона. Хората във втората група приемали храна с 33% мазнини и 7% наситени мазнини, като диетата им включвала две порции фъстъци. Дневно те приемали по около 150 фъстъка, половината от които безсолни. При това денонощното количество калории и в двете диети било еднакво.

Месец по-късно учените измерили кръвното налягане и общото периферно съпротивление на кръвоносните съдове по време на почивка и при изпълнение на стрес-тестове.

Изяснило се, че при диабетиците, приемали фъстъци в дневния си режим на хранене, кръвоносните съдове реагират по-добре в ситуация на стрес.

Също така при тях нервно-вегетативната система започнала да осъществява по-добър контрол върху сърдечно-съдовата дейност. В допълнение при всички пациенти от втората група кръвното налягане било спаднало с 4 пункта.

Редактор: Анна Маринова

Яна Баярова
Яна Баярова Отговорен редактор
Новините днес