През последните години стана традиция специалистите от IBM да представят на своите потребители т.нар. списък „5in5“, който е своеобразна прогноза за това как пет от новостите в технологичния живот ще окажат влияние в нашия живот, общуването с другите хора и електронните устройства. Всички прогнози от тази година, представени преди дни, се концентрират върху компютрите и „умните“ системи. Ето ги и тях:
Как ученикът ще разкрие пълния си потенциал
През последните години обикновените класни стаи все повече се превръщат в интерактивни пространства, където високите технологии се внедряват в учебния процес. Благодарение на тях, в близко бъдеще учителите ще са способни да изготвят индивидуален учебен план за всеки ученик, използвайки силно развитите информационни технологии. Вероятно базовата технология за това ще е „облачна“ изчислителна система, в която ще се обработват всички индивидуални черти на всеки ученик и способностите му за обучение. Индивидуалните данни, взети предвид общата база от данни, ще позволят учителят да изработи възможно най-ефективния план за действие, позволяващ на ученика да разкрие пълния си потенциал.
В новата система вероятно ще присъстват устройства от типа на „умните“ очила. Те ще са свързани с облачната система и ще контролират нивото на внимание на ученика и неговата реакция на предоставяната от учителя информация.
Край на опашките в магазина
В най-скоро време в магазините и супермаркетите хората няма да се редят на опашки. Отново причина за това ще станат облачните изчислителни системи, които ще отчитат разнородна информация – от демографските особености на района до предпочитанията на всеки потребител. Структурираната информация ще позволи да се оптимизира асортимента и количеството на стоки в магазините. С помощта на холографска технология и технологията за допълнителна реалност хората ще могат още с излизането от дома си да докоснат, опитат и усетят различни стоки. В случай че се решат на покупка, продуктът ще бъде изпращан в дома им чрез доставка в най-кратки срокове.
Идивидуално лечение за всекиго
Въпреки сериозните постижения в медицината в областта на лечението на трудно лечими заболявания – рак например, съществува един основен проблем: методът, който успешно работи при един човек, може да е съвсем неефективен при друг. Благодарение на развитието на системите за интелектуален анализ на информация и последните постижения относно анализа на генома на човека, в най-скоро време медиците ще имат на разположение инструмент, способен да отчита индивидуалните особености на всеки организъм и да избира възможно най-доброто лечение за него.
Стъпки в тази посока вече са направени от някои учени. Например специалистите от Медицинския център на Колумбийския университет са намерили способ за успешно стимулиране на имунитета при отделния човек.
Цифров ангел хранител срещу кибер престъпления
Кражбата на личността, компютърните вируси и други кибер заплахи са сериозен проблем на съвременното общество. IBM смятат, че в борбата с тях ще помогне специална програма – нещо от рода на цифров „ангел-хранител“, който ще знае всичко за отделния човек и ще проследява неговия онлайн живот. Ако този „ангел-хранител“ забележи в киберпространството, че някой човек извършва нехарактерни за него действия, той веднага ще попречи на осъществяването им и ще провери случая обстойно. Това ще гарантира висока кибер сигурност за всеки.
Контрол и обратна връзка с местната власт
Всички понякога имаме усещането, че градските власти предприемат действия или вземат решения, които са в разрез с нуждите или интересите на местните жители. Такива случаи в бъдеще изобщо няма да има или ще бъдат сведени до минимум, защото градските власти ще получават непрекъснато обратна информация и контрол от обществото. Това ще става чрез мобилна връзка, социални мрежи и други средства за масова информация. Облачните компютърни системи ще извършват непрекъснат мониторинг на всички достъпни източници на информация и ще се самообучават да разбират най-добре нуждите на хората, техните интереси и предпочитания.
Редактор: Анна Маринова