Честванията по повод отбелязването на 9 ноември, денят, в който Враца е освободена от турско робство, започнаха днес в 11.30 ч. пред паметника „Вестителят на свободата” в м. Калето („Хижата”). В празничната проява взеха участие духовият оркестър при НЧ „Развитие”, актьори от Драматично-куклен театър – Враца, квартет „Чарити” при ЦПЛР „ЦРД” Враца. Пред паметника „Вестителят на свободата” и паметните плочи на руските прапоршчици Данилевский и Велинский бяха поднесени венци и цветя.
Паметникът представлява статуя на вестителя – тръбач Иван Петлак, който е известил врачани за свободата на 9 ноември 1877 г. Тръбачът, този обикновен войник от летящия десен отряд на генерал майор Николай Леонов, е много обичан от местното население, а паркът се намира на възвишение над града, от което се открива красива панорама на Враца. Всяка неделя от там се носят звуците на бойна тръба, с която руският войник е сигнализирал Освобождението на Враца. Статуята е уникална и заради това, че е единственият паметник, направен не за генерал или виден пълководец от руско-турската освободителна война, а за най-обикновен войник. Паметникът е издигнат през 1961 г., като скулптор е Владимир Цветков, а архитект — Стойко Дончев.
Водосвет за празника отслужи Врачанският Митрополит Григорий.
За първи път тази година в деня на Освобождението на Враца, 9-ти ноември, кметът Калин Каменов ще връчи награди „Вестител“. Инициативата цели да поощри гражданската активност сред жителите на града и да популяризира авторите на добрите идеи.
Официалното връчване на наградите е част от културната програма на Община Враца по повод празника. То ще се състои по време на тържествения концерт на Симфониета – Враца и оперните певци Диляна Георгиева и Петър Данаилов, на 9 ноември от 18.30 часа в Градската концертна зала. Концертът е безплатен и е подарък от Община Враца за врачани и гости на града.
Дни преди празника, кметът Калин Каменов подари безплатно посещение на ученици от средните училища на пиесата „Железният светилник”. Спектакълът по романа на Димитър Талев бе дело на театър „Българска армия“ и бе игран на сцената на читалище „Развитие 1869”- Враца.